Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Walka z betonozą i więcej drzew w Rybniku – zapowiada poranny gość Radia 90. Jak miasto dba o tereny zielone?

Facebook Twitter

W tym roku chcemy zasadzić więcej drzew w rybnickich dzielnicach, odtworzyć pasy drzew przy drogach i odbrukowywać miasto - zapowiedziała w porannej rozmowie w Radio 90 Joanna Kotynia-Gnot dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

Walka z betonozą
Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Tak jak zima zaskoczyła drogowców, tak wiosna miejskich ogrodników. Miesiąc wcześniej niż zwykle, rozpoczęli oni prace porządkowe i pielęgnacyjne:

Joanną Kotynia-Gnot: Wszyscy widzimy, że pory roku troszeczkę się nam zmieniły. Okres wegetacji się zdecydowanie wydłuża, a my niestety musimy rozpocząć swoją intensywną pracę zdecydowanie szybciej. Mam nadzieję, że pojawi się więcej drzew, które będziemy sadzić we wszystkich dzielnicach Rybnika. Myślę, że rok rocznie pojawia się coraz więcej nasadzeń, które cieszą oko zwłaszcza na wiosnę. Myślę, że udały nam się pasy przy ul. 3 Maja, rondo Topolczany, przy Plazie można po tej zimie nacieszyć oko cudownymi kolorami. Będziemy się starali maksymalnie odbrukowywać miejsca, w których jest to możliwe. Moim wielkim marzeniem byłoby odtworzenie pasów drzew przy drogach.

Walka z betonozą i więcej drzew w Rybniku – zapowiada Joanna Kotynia-Gnot dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku

Walka z betonozą jest trudna i kosztowna. Zasadzenie platanów na rybnickim rynku i przygotowanie terenu kosztowało 400 tysięcy złotych. Na Placu Wolności lipy się nie przyjęły i trzeba było operacje powtórzyć

– mówiła Kotynia-Gnot.

Tymczasem z roku na rok przybywa terenów zielonych w Rybniku, którymi zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, a liczba pracowników jest taka sama, którzy pracują tylko na jedną zmianę – przyznaje poranny gość Radia 90:

Joanna Kotynia-Gnot: Co roku zastanawiam się i zadaje sobie to pytanie i zadaje to pytanie prezydentowi, czy jest sens rozszerzać naszą załogę, czy też w zakresie, który jest coraz większy, jednak dać szansę firmom zewnętrznym. To jest po prostu kwestia kalkulacji kosztów. W tej chwili większość prac wykonujemy sami, posiłkujmy się firmami zewnętrznymi wyłącznie w zakresie koszenia pasów przydrożnych, czasami również przy bardzo trudnej wycince drzew.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Joanną Kotynią Gnot dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj