Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rodzice, rozmawiajcie z młodymi kierowcami!

Facebook Twitter

To apel policji po kolejnych wypadkach, także w naszym regionie spowodowanych przez młodzież za kółkiem, wśród nich tych, którzy w ogóle nie mają prawa jazdy. Klucze od samochodu pozostawione do dyspozycji wszystkich domowników kuszą i nasuwają pytanie, czy zwycięży rozsądek – czy chęć zaimponowania rówieśnikom - czytamy w materiałach policji.

Człowiek uczy się na błędach, ale te na drodze mogą mieć tragiczny skutek. Z policyjnych statystyk wynika, że młody kierowca w samochodzie jest rozsądniejszy, gdy jedzie sam, jeśli nastolatek zabiera jedną osobę, jego szanse na bezpieczne dotarcie do celu spadają o 39% (!); gdy jedzie z dwójką osób – ryzykuje podwójnie.

Obecność rówieśników zachęca do brawury, udowodnienia, że prędkość i mocne wrażenia są mu bliskie. Jako przykład policja podaje wypadek z ostatniego weekendu w Grzegorzowicach. 16-latek za kółkiem volkswagena golfa na prostym odcinku drogi stracił panowanie, zjechał na przeciwny pas jezdni i uderzył w drzewo. Rannych zostało pięć młodych osób.

Z kolei kilka dni temu 20-letni kierowca hondy, jadąc ulicą Cieszyńską w kierunku Jastrzębia, też nie zapanował nad autem i wyleciał z drogi. Kierowca zginął, pasażer trafił do szpitala. 20-latek nigdy nie miał prawa jazdy.

Można mówić o powtarzalności pewnego tragicznego scenariusza:

  • wypadek – zwykle z udziałem jednego pojazdu (najechanie na drzewo, słup, płot, barierę),
  • pora – wieczór lub noc,
  • kilku pasażerów, rówieśników kierującego,
  • tragiczne skutki…

Dlatego policja apeluje: Rodzice, opiekunowie! Zróbcie wszystko, aby zapobiec podobnym tragediom!

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj