Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: ZTZ zostanie przekształcony w spółkę miejską. W planach są ekologiczne autobusy

Facebook Twitter

Będą zmiany w rybnickiej komunikacji. Zarząd Transportu Zbiorowego, który organizuje przewozy autobusowe na terenie miasta ma zostać przekształcony w miejską spółkę komunikacyjną.

Tym samym Rybnik chce postawić na ekologiczny i dostosowany do potrzeb pasażerów transport zbiorowy i w perspektywie ekologiczne autobusy. Mówi dyrektor ZTZ-tu:

Łukasz Kosobucki: Brak modernizacji taboru, który miał miejsce w ostatnich latach, za 2, 3 lata doprowadziłby do tego, że musielibyśmy jako przedsiębiorcy wymienić dużo jednostek taborowych. Co przy obecnej polityce raczej byłoby drogie, bo nie ma dofinansowań dla prywatnych firm. Ta spółka powstaje m. in. dlatego, że to dofinansowanie dla gmin, dla spółek miejskich jest. Łatwiej jest wydać pieniądze gminnej spółce niż prywatnemu przewoźnikowi, więc zabezpieczamy się na przyszłość.

Czy i ewentualnie w jaki sposób przekształcenie własnościowe odczują pasażerowie?

Łukasz Kosobucki: Przede wszystkim odczują to, że będzie nowy tabor. Zabezpieczamy się również przed rosnącymi cenami paliw, oleju napędowego. Dlatego spółka ma w planie eksploatować autobusy wodorowe (na które złożyło miasto wniosek do NFOŚ), autobusy hybrydowe i elektryczne. Owszem, ktoś nam zarzucił w internecie, że ujednolicenie powinno być. Dzisiaj ceny paliw tak skaczą, że plan jest taki, że tym paliwem, którym się bardziej będzie opłacało jeździć, tym będziemy więcej kilometrów robić.

Tańsze paliwo to także możliwość większej ilości kursów, co poprawi komunikację w mieście i to również powinni odczuć pasażerowie

– dodaje dyrektor Kosobucki.

Przypomnijmy, że na liniach ZTZ pojawią się 23 autobusy elektryczne, które w tym roku będą woziły już pasażerów. Kiedy powstanie spółka? Według władz miasta może to nastąpić w kwietniu. W budżecie na ten rok przeznaczono 5 milionów złotych na kapitał zakładowy spółki, co ma pozwolić na utworzenie infrastruktury do obsługi pojazdów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024