Są nowe oznakowania rezerwatów przyrody w województwie śląskim
W 13 rezerwatach przyrody w regionie ustawiono nowe tablice informacyjne. W sumie zamontowano 39 małych i 13 dużych tablic. Oznakowanie granic form ochrony przyrody jest nie tylko wymogiem prawnym, ale też jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony rezerwatu.
Oznakowania rezerwatów przyrody
52 sztuki nowych tablic umieszczono w rezerwatach Góra Zborów, Segiet, Modrzewiowa Góra, Borek, Las Murckowski, Las Dąbrowa, Szachownica, Skarpa Wiślicka, Pilsko, Ruskie Góry, Bukowa Kępa, Kopce i Rotuz.
Poza małymi, urzędowymi tablicami – z godłem państwowym i nazwą formy ochrony przyrody – w 8 rezerwatach przyrody stanęły duże tablice informacyjne, na których znajduje się mapa z wytyczonymi szlakami i zasady zachowania ujęte w formie czytelnych piktogramów. Takie tablice montujemy przy wejściach do rezerwatów w naszym województwie już od kilku lat z uwagi na ich przystępność dla turystów i tym samym lepsze rozumienie obowiązujących zakazów. Nowe, duże tablice informacyjne uzupełnione zostały również o QR kody, które odsyłają do filmów w serwisie YouTube. Filmy te stanowią jednocześnie dźwiękowy komunikat dla osób z niepełnosprawnościami wzroku
– podkreśla Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.
Koszt realizacji zadania wyniósł ok. 51 tys. zł. Oznakowanie rezerwatów przyrody zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach zadania „Oznakowanie: obszarów Natura 2000, granic stref ochrony ostoi gatunków oraz rezerwatów przyrody w 2023 r.”.
Pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach znajduje się 65 rezerwatów przyrody, tylko 31 z nich zostało udostępnionych do ruchu turystycznego po wyznaczonych szlakach.
Czytaj także: