Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czosnek niedźwiedzi. Czy można go zrywać?

Facebook Twitter

Ma piękny zapach, ślicznie wygląda, kiedy kwitnie i jest doskonałą, łagodną przyprawą. Czosnek niedźwiedzi – właśnie nadchodzi jego czas! Czy można go tak sobie zrywać?

czosnek niedźwiedzi

Delikatne, długie liście o subtelnym smaku czosnku są bardzo dobrym dodatkiem do wszelkich sałatek. Na wiosnę czosnek niedźwiedzi możemy spotkać w wielu miejscach. To roślina rosnąca dziko w lasach na terenie całej Europy. Szczęśliwcy mają go w ogrodzie, nie brakuje go na polanach leśnych. Ale uwaga – to roślina pod częściową ochroną.

Natalia Zapała: (…) co oznacza, że obowiązuje wobec niej zakaz umyślnego niszczenia, zrywania, lub uszkadzania. Przepisy prawa dopuszczają jednak możliwość pozyskiwania czosnku niedźwiedziego, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zakazy o których mowa obowiązują w stosunku do naturalnie występujących stanowisk tej rośliny, tam gdzie czosnek niedźwiedzi jest nasadzany lub uprawiany, nie podlega ochronie prawnej. osobniki do hodowli w ogrodzie, nie mogą zostać pozyskane ze stanowisk dziko występujących, bez stosownego zezwolenia.

Tłumaczyła w rozmowie z Radiem 90 – Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pamiętajmy też o innych zakazach, które dotyczą m.in. rezerwatów przyrody:

Natalia Zapała: Przypominamy również, że bezwzględnie zakazane jest zbieranie roślin, w tym czosnku niedźwiedziego, na obszarze rezerwatów przyrody. Aby uzyskać zezwolenie na odstępstwa od wspomnianych zakazów, należy zwrócić się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, aby uzyskać stosowne zezwolenie. Precyzuje ono lokalizację i sposób zbioru, termin i dopuszczoną do zbioru liczbę okazów rośliny na danym stanowisku, co istotne, z wykorzystania zezwolenia należy złożyć sprawozdanie do RDOŚ, natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może dokonać kontroli, spełnienia warunków określonych w wydanym zezwoleniu. Za nielegalny zbiór rośliny, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, grozi kara grzywny lub aresztu.

Jeżeli uda się nam kupić liście czosnku niedźwiedziego np. na targu, wówczas możemy przyrządzić pysznego kurczaka – przepis kuchni radia 90 mamy na naszej stronie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024