Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląska Rzecz 2020: Produkty piękne, innowacyjne i użyteczne [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Co może łączyć piece na pelet, uchwyty na narty z wanienkami dla noworodków? Konkurs na najlepsze produkty. W Cieszynie ogłoszono wyniki konkursu Śląska Rzecz. To nagrody przyznawane projektantom i wytwórcom w czterech kategoriach: Produkt, usługa, wystawiennictwo i grafika użytkowa.

To jedyny taki regionalny konkurs designu w Polsce, w którym wyróżniane są najlepsze śląskie pomysły. Jak podkreśla Lubomiła Trojan, zastępca dyrektora Zamku Cieszyn ideą konkursu jest nagradzanie i prezentacja projektów, które nie są schowane w szufladzie, ale zrealizowane i wdrożone do produkcji.

Taka jest idea konkursu Śląska Rzeczy, od samego początku chodzi o to, żeby nagradzać projekty, które są wdrożone, które funkcjonują na rynku, które zostały dobrze zaprojektowanej i spełniają różnorodne kryteria związane z tak zwanym dobrym projektowaniem. Czyli absolutnie nie są tylko estetycznie, ładnie wykonane. Są funkcjonalne, są ergonomiczne, są wykonane z dobrych materiałów, sprzyjają zrównoważonemu środowisku i przede wszystkim służą ludziom. Są użyteczne.

Zamek Cieszyn to nasza instytucja kultury. Wyróżniamy w tym konkursie nie tylko nagrodą, ale także piękną nazwą – „Śląska Rzecz”, która podkreśla pochodzenie tych wartościowych produktów

– mówi wicemarszałek województwa śląskiego, Beata Białowąs.

One mają służyć temu, że poza tym, że są piękne, mają spowodować, że ludziom będzie żyło się lepiej, wygodnie. Bardzo często przy tych projektach nowych, designerskich zwracamy uwagę bardzo na tę innowacyjność. I ta innowacyjność ma właśnie polegać między innymi, nie tylko na tej bardzo ważne jakby zewnętrznym designie, ale mają służyć temu, że ulepszą ludziom życie, ułatwią ludziom życie.

Wśród nagrodzonych prac znalazł się projekt autorstwa Klaudii Kasprzak. To „Symbiocare” zestaw mebli szpitalnych, na których pielęgnuje się noworodki. Jak podkreśla projektantka, dzięki modułowości zestawu, polepszeniu uległa praca położnych w szpitalu.

Opracowaliśmy specjalną wanienkę, która powoduje, że położna ma tę pracę dużo bardziej komfortową, nie musi się aż tak pochylać. Wanienka umożliwia kąpanie noworodka zarówno systemem wanienkowym, jak również na rękach tak jak jest to wykonywane teraz na oddziałach położniczych zdrowego noworodka.

Jedna z nagród przyznana została, otwartemu w ubiegłym roku, „Open Air Muzeum” w Cieszynie.

To rekreacyjny teren zlokalizowany po obu stronach granicznej Olzy. To miejsce, w którym można odpocząć, ale i poznać historię regionu

– mówi Renata Karpińska specjalista ds. produktów turystycznych cieszyńskiego urzędu.

Od 100 lat mamy Czeski Cieszyn i przez 100 lat mieliśmy granicę, teraz tę granicę próbujemy jakoś niwelować i jakby to muzeum, które zaczyna się zwiedzać po naszej stronie, a kończy po czeskiej, jakby temu też ma służyć. Po naszej stronie są koła czasu, czyli te przyrządy do siedzenia, które są podświetlane nocą. Na tych kołach czasu są umieszczone najważniejsze daty w rozwoju miasta aż do podziału w 1922. Oczywiście na kołach czasu są daty, ale są także kody QR, bo tam jest data i co się stało, natomiast jakiś krótki opis w trzech językach jest o zeskanowaniu kodu QR.

Nagrody w konkursie Śląska Rzecz przyznano już po raz piętnasty. Wystawę pokonkursową można oglądać w Zamku Cieszyn do 29.11.20.

Nagrody:
Śląska Rzecz, kategoria produkt
SymbioCare – system do pielęgnacji noworodków
producent: Formed Sp. z o.o. sp.k.
projekt: Klaudia Kasprzak, Dominik Dyrlaga
Śląska Rzecz, kategoria grafika użytkowa
System informacji wizualnej dla The Software House w Gliwicach
wdrożenie: The Software House
projekt: Bartłomiej Witański, Aleksandra Krupa, Martyna Berger, Justyna Batko (Blank Studio)
Śląska Rzecz, kategoria usługa
nagrody nie przyznano
Śląska Rzecz, kategoria wystawiennictwo
Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín
wdrożenie: Urząd Miejski w Cieszynie
projekt: Robert Skitek (RS+)

Wyróżnienia:
Wyróżnienie Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych
Seria stacji ładowania pojazdów elektrycznych EPcharger 22 kW
producent: Zakład Pomiarowo-Badawczy Energetyki Energopomiar-Elektryka Sp. z o.o.
projekt: Katarzyna Sokołowska, Wojciech Sokołowski, Michał Lipiński, Maciej Pilot, Mateusz Wyciślik
Wyróżnienie Burmistrza Cieszyna
Porcelanowa tyflografika dla osób z niepełnosprawnością wzrokowa
producent: Modelarnia Ceramiczna Bogdan Kosak
projekt: Lech Kolasiński
Wyróżnienie Zamku Cieszyn
Quest 4TWO
producent: PSS Ewa Piątkowska-Pająk Pajak-Sport
projekt: Wojciech Kłapcia, Wojciech Pająk
Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej
Głębokie słuchanie
wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
projekt: Jan Piechota

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj