Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląski rynek nieruchomości 2021-2022 – co w trawie piszczy [materiał partnera]

Facebook Twitter

Konurbacja górnośląska jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków aglomeracyjnych w całej Polsce.

fot. pixabay.com

Przyciąga zarówno migrantów wewnętrznych i zewnętrznych, jak i inwestorów krajowych i zagranicznych i wyróżnia się dużą różnorodnością – mimo że Górny Śląsk kojarzy nam się przede wszystkim ze świetnie rozwiniętym przemysłem, region ten posiada także walory rekreacyjne i jest ośrodkiem kumulującym działalność gospodarczą i biznesową. I, naturalnie, charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem na mieszkania.

Jak obecnie wygląda rynek nieruchomości województwa śląskiego, jakie są ceny mieszkań i jakie inwestycje deweloperskie wyróżniają się spośród innych – opowiadamy wraz z zespołem portalu Korter.

Ceny mieszkań na Śląsku

Według aktualnych danych portalu inwestycji mieszkaniowych Korter średnia stawka za m2 w katowickim nowym budownictwie w październiku br. wyniosła ok. 6388 zł.

Stawki te mieszczą się w przedziale cenowym już od ok. 2900 do 12 300 zł za metr kwadratowych, najwięcej zaś ofert znajdują się w granicach do 7000 zł.

W pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena metra kwadratowego wynosiła przeszło 6226 zł, co oznacza, że w ciągu roku mieszkania w Katowicach podrożały o ok. 2,5%.

Nowe inwestycje na Śląsku

Różnorodność regionu składa się też na rozmaitość oferty deweloperskiej – na Śląsku spotkamy nowe inwestycje mieszkaniowe o bardzo zróżnicowanym charakterze.

Rozpatrzmy na przykładzie szeregu miejscowości:

  • W Raciborzu obecnie powstają głównie inwestycje o podwyższonym standardzie – kameralne kompleksy apartamentów, wille miejskie bądź też obiekty zrewitalizowane i zaadaptowane do potrzeb mieszkaniowych: przykładem jest kamienica Batorego 14 dostępna na stronie korter.com.pl, położony na Starym Mieście kompleks mieszkań loftowych, wyposażony w zaplecze usługowe.
  • W Jastrzębiu-Zdroju wznoszone są głównie mieszkania – zarówno w wolnostojących blokach, jak i obrębie kompleksów wielorodzinnych. Na obrzeżach miasta spotkamy też osiedla domów szeregowych i bliźniaczych, cieszących się szczególną popularnością w roku 2021.
  • W Rybniku niewątpliwie dominuje kameralność – osiedla jednorodzinne, wille miejskie, budynki w niskiej zabudowie, domy wolnostojące. Znajdzie się też kilka nowych inwestycji o charakterze wielkomiejskim. Kwintesencją rybnickiej kameralności zaś może być inwestycja Boguszowicka dostepna na stronie korter.com.pl – dziewięciolokalowy budynek wykonany w koncepcji willi, z przynależnym prywatnym terenem zielonym.
  • W kameralnym Cieszynie są realizowane zarówno tradycyjne osiedla wielorodzinne, jak i kompleksy domów, zwłaszcza w zabudowie wolnostojącej.
  • Południowo-zachodnia część regionu ma charakter turystyczno-rekreacyjny, więc powstają tu odpowiednie inwestycje mieszkaniowe. Na przykład, inwestycja Wisełka Apartamenty i Spa dostępna na stronie korter.com.pl to wysokiej klasy kompleks apartamentów o charakterze wypoczynkowym i autonomicznej infrastrukturze, ulokowany w pobliżu ośrodków narciarskich i rozległych terenów Beskidu Śląskiego.

Nowe mieszkania w Katowicach

Na terenie Katowic i konurbacji obecnie działa ponad 50 firm deweloperskich.

Stolica Górnego Śląska oferuje inwestycje mieszkaniowe na każdy gust – od rozległych wieloetapowych kompleksów mieszkań po wille miejskie. Bliżej centrum Katowic spotkamy głównie inwestycje o charakterze wielkomiejskim; bardziej kameralne osiedla leżą na obrzeżach miasta. Nie brakuje też inwestycji o standardzie premium, wyposażonych w wewnętrzną infrastrukturę i zaplecze usługowe. Część inwestycji powstaje na zrewitalizowanych terenach poprzemysłowych, co przyczynia się do ulepszenia miejskiego zagospodarowania przestrzennego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022