Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Odra w powiecie raciborskim. Stany alarmowe wszędzie są przekroczone

Facebook Twitter

Według ostatnich danych stan alarmowy jest przekroczony o ponad pół metra w Raciborzu- Miedoni, o 38 centymetry w Krzyżanowicach, najmniej, bo o 7 centymetrów w Chałupkach. W powicie cieszyńskim Wisła płynie ponad stanami ostrzegawczymi.

Jak podaje IMGW, najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacjach: Stradomka (małopolskie) – 464 cm na Stradomce; Proszówki (małopolskie) – 326 cm na Rabie oraz Zgorzelec (dolnośląskie) – 233 cm na Nysie Łużyckiej. Stan alarmowy został przekroczony na 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 116 cm w Proszówkach na Rabie oraz na 12 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 57 cm w Raciborzu- Miedoni na Odrze.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 27 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 38 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Obecnie na Odrze między Chalupkami a Raciborzem obserwujemy stabilizację lub powolne opadanie stanów wody, ale w związku z prognozowanymi opadami mogą na tym odcinku pojawić się kolejne wzrosty. Poniżej Raciborza notowane są wzrosty do strefy stanów ostrzegawczych i alarmowych – wyniki modelów wskazują, że na stacji Krapkowice lub Oława może to być o ok. 90 cm powyżej stanu alarmowego.

Na Wiśle, podobnie jak na Odrze, w górnym odcinku przekroczone są stany ostrzegawcze i alarmowe. Mimo, że na części stacji sytuacja się stabilizuje, to w wyniku dzisiejszych opadów wystąpią kolejne wzrosty. W Krakowie i poniżej zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a na części stacji również alarmowe. W Zawichoście stan alarmowy zostanie przekroczony w środę (24.06.2020).

mat.prasowe IMGW-PiB

W poniedziałek burze oraz intensywne opady deszczu występować będą w pasie od Warmii i Mazur przez Mazowsze, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę i Lubelszczyznę po Małopolskę i Podkarpacie. Lokalnie prognozowane sumy opadu mogą sięgać 70 mm. W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia ulewnych opadów. Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i formowanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 lipca 2020