Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Które kluby sportowe w regionie otrzymają pieniądze? Dla kogo zabraknie?

Facebook Twitter

Minister Joanna Mucha chce zreformować finansowanie polskiego sportu. Według przygotowanego podziału, różne dyscypliny mają otrzymać zróżnicowane dotacje. Podzielono je na sporty strategiczne, tak zwaną "grupę złotą", sporty ważne czyli "grupę srebrną" i mało istotne - "grupę brązową".

Sport podzielony na lepszy i gorszy. W Radiu 90 pytamy: Jak ten podział wpłynie na sport w naszym regionie? O ministerialną dotację nie muszą obawiać się zapasy, które trafiły do pierwszej grupy. Mówi prezes Polskiego Związku Zapaśniczego i jednocześnie prezes Unii Racibórz, Grzegorz Pieronkiewicz:

Prezes Pieronkiewicz zaznacza, że ogólne finansowanie dyscyplin to jedna strona medalu, funduszy brakuje tam, gdzie szkolą się przyszli mistrzowie, czyli w klubach:

Na drugim biegunie, czyli w „grupie brązowej” – sportów mało istotnych znalazła się, między innymi gimnastyka, sport który w regionie ma wielkie tradycje. To w radlińskiej Sokolni wychował się mistrz olimpijski, Leszek Blanik, tu szkolą się jego następcy. Co ciekawe, prezes radlińskiego klubu, Ludwik Blanik popiera pomysł minister Muchy:

Ludwik Blanik idzie dalej w pomysłach na reformę polskiego sportu, dając przykład Polskiego Związku Gimnastycznego:

Dodajmy, że zmiany w zasadach finansowania poszczególnych dyscyplin sportu będą następować stopniowo. W przyszłym roku Ministerstwo Sportu zapowiada całkowitą rezygnacji z finansowania niektórych związków sportowych.

Podział dyscyplin dokonany przez ministerstwo sportu:

  • Sporty strategiczne (grupa złota) – kolarstwo, narciarstwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, zapasy, żeglarstwo – utrzymanie dotychczaso­wych środków; lekkoatletyka, kajakarstwo i wioślarstwo – o 10 proc. mniej środków.
  • Sporty ważne (grupa srebrna) – biathlon, judo, łyżwiarstwo szybkie, strzelectwo sportowe, szermierka, tenis – o 10 proc. mniej środków.
  • Sporty mało istotne (grupa brązowa) – badminton, boks, gimnastyka, łucznictwo, tenis stołowy, jeździectwo – o 20 proc. mniej środków.
  • Gry zespołowe (grupa I) – koszykówka, piłka ręczna, siatkówka, piłka nożna – zapewnione wysokie finansowanie.
  • Gry zespołowe (grupa II) – hokej na trawie, hokej na lodzie, rugby – zmniejszenie finansowanie seniorów, wsparcie ciekawych projektów szkolenia młodzieży.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj