Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Studencki Przegląd Filmowy czASKina. Wyjątkowa tematyka filmów, a do tego warsztaty, taniec i muzyka

Facebook Twitter

„Między kulturami”. Pod tym hasłem we wtorek (16.04.) i w środę (17.04.) studenci z Cieszyna zapraszają na przegląd filmowy czASKina.

Studencki Przegląd Filmowy czASKina
Magdalena Grala

Już po raz dziewiętnasty studenci z animacji społeczno-kulturalnej z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego przez dwa dni prezentować będą filmy, ale przy okazji zapraszają też na warsztaty i koncerty. Projekcje odbywać się będą w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy.

Adam Cieślar: Kiedyś miał swoje miejsce w kinie Piast. W tym roku gości u nas z różnych względów. Bardzo się lubimy z Uniwersytetem Śląskim, ze studentami. Zresztą kilka lat temu zostaliśmy docenieni certyfikatem miejsca przyjaznego studentom, więc musimy teraz jak najbardziej dowodzić tej swojej przyjazności. Z wielką przyjemnością gościmy czASKina. Od godziny 9.30 projekcje filmów dla dzieci. Będą też koncerty i projekcje filmowe.

zaprasza do Domu Narodowego dyrektor Adam Cieślar. Proponowane tytuły to produkcje pełnometrażowe, fabularne, które powstały w różnych regionach świata:

Proponowane tytuły to produkcje pełnometrażowe, fabularne, które powstały w różnych regionach świata:

Magdalena Grala: Chcieliśmy właśnie na tym aspekcie między kulturowym skupić, ale z takiego, niecodziennego punktu widzenia. Bo na co dzień wiadomo, jak mówimy o różnościach kulturowych, to myślimy o takich znacznych różnicach, które występują pomiędzy mieszkańcami Ameryki Południowej, Europy i tak dalej. A to nie do końca o tym chcieliśmy też mówić. W związku z tym te filmy, które cały czas są między tymi kulturami, dotyczą różnych tematów, nawet takich, można powiedzieć bardzo codziennych.

mówi Magdalena Grala, współorganizatorka Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina w Cieszynie. Jakie problemy opisują wybrane na tegoroczny przegląd tytuły?

Magdalena Grala: To jest film „Sweat”. To jest film polski, który dotyczy problemów dotyczących nadużywania mediów społecznościowych i promowania jednostki, która też staje się automatycznie tą osobą publiczną. To są różne zagrożenia, które tej jednostki zaczynają dotyczyć, takie jak zaburzenia tożsamości, stalking, no i problem dotyczy nadużywania mediów, mediów społecznościowych, czyli też tej innej kultury. Nie tej codziennej, w której my się na żywo spotykamy, widzimy, słyszymy, ale tego, co się dzieje po prostu zupełnie jakby w odrębnym świecie. To np. film „Kafarnaum” dotyczący dotykający problemów bezdomności, wykorzystywania seksualnego dzieci, biedy, więc naprawdę takich problemów, które też na co dzień nas nie dotyczą, ale jednak ogólnie w świecie funkcjonują i są bardzo niebezpieczne.

fot. mat. prasowe

Są też filmy o patriarchacie. Dal dzieci specjalne projekcje „Bolka i Lolka”, a dla wszystkich koncerty.

Magdalena Grala: Jeden odbędzie się we wtorek 16 kwietnia o godzinie 14.00 i będzie to Kwartet smyczkowy Four Ladies. Natomiast 17 kwietnia o godzinie 17.00 zapraszamy na koncert zespołu Manu. Obydwa te zespoły muzyczne składają się ze studentów naszego Instytutu Muzycznego z Wydziału w Cieszynie. Pierwszy wokół muzyki filmowej, takie można powiedzieć, wariacje na smyczki. Natomiast w drugi dzień to muzyka świata z różnych stron świata.

Warto dodać, ze na potrzeby promocji festiwalu czASKina powstał spektakl taneczny „Przekraczając”, do którego choreografię ułożyły Marta Klepek i Sandra Siekierka. Będzie go można zobaczyć na cieszyńskim rynku we wtorek (16.04.) o 13.45:

Sandra Siekierka: Nawiązanie jest w zasadzie do tematu wielokulturowości. Taniec ma pokazać tak naprawdę dwie kultury, czyli charakterystyczne stroje jeden biały, drugi ciemny. Ma nawiązywać bezpośrednio do tego, jak dwie kultury się poznają. Stąd też tytuł przekraczając, czyli przekraczając pewne bariery granice międzykulturowe, czyli poznając inną kulturę, czyli akceptując ją, w zasadzie chcąc nawiązać jakiś dialog. Stąd też charakterystyczna w tańcu rama, czyli lustro. Bo dowiadujemy się tak naprawdę i odbiorcy się dowiadują, że jesteśmy tacy sami. Wszyscy jesteśmy ludźmi, Mimo tych podziałów kulturowych, mimo to, że różnimy się kolorem skóry, wyznaniami, religią, to jednak jesteśmy wszyscy ludźmi. Stąd możemy zobaczyć swoje własne odbicie i jak będzie można zobaczyć w tańcu, przekroczyć tą granicę niepewności, może nieśmiałości czy strachu przed obcym, przed innym.

wyjaśnia Sandra Siekierka, studentka animacji społeczno-kulturalnej z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Cały program znajdziecie na radio90.pl. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Studencki Przegląd Filmowy czASKina

Program 19. Studencki Przegląd Filmowy czASKina:

16.04.2024 r. WTOREK
09:30 – 11:00 → Projekcja dla dzieci – Bolek i Lolek na dzikim zachodzie, reż. Stanisław Dülz, 1986 r. (Polska)
13:45 – 13:55 → Spektakl taneczny „Przekraczając” – Sandra Siekierka, Wiktoria Kopyciok – miejsce płyta Rynku (przed COKiem)
14:00 – 15:00 → Koncert muzyki filmowej – Four Ladies – kwartet smyczkowy
17:30 – 19:40 → Projekcja filmowa – Sweat, reż. Magnus von Horn, 2020 r. (Polska, Szwecja)
20:00 – 22:30 → Projekcja filmowa Kafarnaum, reż Nadine Labaki, 2018 r. (Liban, USA)

17.04.2024 r. ŚRODA
09:00 – 11:00 → Projekcja dla dzieci – Wielka podróż Bolka i Lolka, reż. Władysław Nehrebecki, Stanisław Dülz, 1977 r. (Polska)
11:15 – 12:45 → Prelekcja dla młodzieży – Historia Stefanii Zweig, prowadzenie Tomasz Górecki, Marietta Kalinowska
16:00 – 17:00 → Koncert muzyka świata – zespół Manu
17:30 – 19:40 → Projekcja filmowa – Mustang, reż. Deniz Gamze Ergüven, 2015 r. (Francja, Turcja, Niemcy, Katar)
20:00 – 22:40 → Projekcja filmowa – Klient, reż. Asghar Farhadi, 2016 r. (Iran, Francja)

Wydarzenia towarzyszące:

16.04.2024 r.
11:00 – 12:15 → Warsztaty dla najmłodszych – Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego – prowadząca Agnieszka Pawlitko (obowiązują zapisy) – miejsce COK
12:30 – 13:45 → Warsztaty dla najmłodszych – Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego – prowadząca Agnieszka Pawlitko (obowiązują zapisy) – miejsce COK

16-17.04.2024 r.
09:30 – 22:00 → Wystawa studentów Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego – miejsce COK Dom Narodowy, I piętro

17.04.2024 r.
11:15 – 13:15 → Warsztaty dla najmłodszych „Wspólna ścieżka” – prowadząca Katarzyna Gattnar Fundacja Laja (obowiązują zapisy) – miejsce COK
21:00 – 02:00 → impreza na zakończenie SPF czASKina „Rave Island” – organizatorka Daria Krevska – miejsce Chill Island, ul. Szeroka 1
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj