Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szyna przypomni tramwaj. Trwa rewitalizacja Głębokiej w Cieszynie

Facebook Twitter

Trwa remont ulicy Głębokiej w Cieszynie. Rozkopana nawierzchnia i chodniki stwarzają wiele trudności pieszym, ale widać już efekty postępujących prac. Na jednym z odcinków ułożono... szynę.

fot. MZD Cieszyn

Głęboka w Cieszynie to boczna ulica odchodząca od Rynku. Prowadzi w dół, w kierunku Zamku Cieszyn i granicznego mostu na Olzie. To nią przed laty jeździł tramwaj. I właśnie on ma stać się symbolem rozwoju turystyki miasta.

Sama linia tramwajowa do miasta nie powróci, jednak w ulicy zatopiony będzie kilkusetmetrowy odcinek tramwajowej szyny. Ma ona przypominać o linii, która kiedyś łączyła oba miasta. Wdrożenie projektu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności transgranicznej oferty turystycznej miast Cieszyn i Český Těšín, dzięki upamiętnieniu wspólnej, unikalnej na całym pograniczu atrakcji z początku XX w. – cieszyńskiego tramwaju.

Na ul. Głębokiej można zauważyć już nową nawierzchnię chodnika oraz nawierzchnię ułożoną z kostek porfirowych. Niebawem zaznaczone zostaną także przystanki na całej dawnej linii, w miejscach, w których niegdyś funkcjonowały.

Rewitalizacja ulicy Głębokiej to jedynie fragment działań. Projekt przewiduje m.in. również remont ul. Zamkowej, Rynku i Wyższej Bramy. Zamontowane zostaną tablice z oznaczonymi atrakcjami. Powstanie transgraniczne centrum informacji turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy granicznym Moście Przyjaźni z punktem widokowym. Termin zakończenia realizacji projektu to czerwiec 2023 roku.

Wszystkich zainteresowanych historią cieszyńskiego tramwaju, zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym przygotowanym przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego pt:” 110 Lat od uruchomienia linii Tramwajowej w Cieszynie”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj