Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tak będzie wyglądało rybnickie hospicjum [FOTO]

Facebook Twitter

Kolejny krok na drodze do budowy hospicjum w Rybniku zrobiony. W Urzędzie Miasta rozstrzygnięto konkurs, na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przyszłej placówki.

Wiadomo, że powstanie ona w dzielnicy Niedobczyce przy ulicy Barbórki na zielonym terenie, który w przyszłości może stać się parkiem. Teraz już wiemy, jak będzie wyglądał. Zwyciężył projekt katowickiej pracowni, która zaprojektowała między innymi w Szwajcarii szpital.

Chcieliśmy przede wszystkim, aby obiekt był funkcjonalny

– mówi przedstawiciela pracowni Ewa Janik:

Radio90: Czym się pani kierowała, opracowując te koncepcje?
Przede wszystkim komfortem użytkowników, to specyficzny temat. Myśmy już mieli ten plus, że realizowaliśmy szpital psychiatryczny z oddziałami geriatrycznymi. Tutaj był bardzo podobny zakres, program funkcjonalny
Radio90: Odwiedziłem żorskie hospicjum, to są budynki parterowe, dużo światła, to też jest istotne?
Tak, dla nas to było ważne, zęby było dużo światła. W tej koncepcji widać, że próbowaliśmy wprowadzić do środka tego budynku jak najwięcej światła. Musiała się spodobać taka koncepcja.

O budowie hospicjum w Rybniku mówi się od trzech lat.

W końcu widzimy jak będzie wyglądał budynek

– mówiła z radością Sylwia Figura Kluszczyńska, prezes Fundacji Puls-Med w Rybniku:

To już będzie trzeci rok, jak mówimy o hospicjum stacjonarnym. Było to wirtualnie, działy się prace wewnętrznie. To nie jest tak, że myśmy nic nie robili. Bo te prace się działy, były konsultacje, rozmowy, był przygotowany proces do konkursu, który trwał prawie rok. Tego nie widać na zewnątrz, ale my cały czas działamy. Biuro, które wygrało ten projekt, ma wspaniałą pracę w Szwajcarii, którą wygrało. To powód do dumy, że będziemy tak wspaniałych architektów, którzy będą czuwać nad tym hospicjum i pracą.

Co dalej ? W przyszłym roku na bazie koncepcji ma powstać projekt hospicjum, a w 2021 roku ma rozpocząć się jego budowa. Mówi Piotr Masłowski zastępca prezydenta Rybnika:

Konkurs prowadziło katowickie Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2021