Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akademia Śląska w Rybniku będzie kształcić przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy

Facebook Twitter

Akademia Śląska w Rybniku będzie kształciła przyszłych medyków. W pierwszej kolejności trudnego zawodu pielęgniarza i pielęgniarki uczyć się będzie tutaj 40 osób.

Akademia Śląska w Rybniku

Uczenia medyczna rusza w Rybniku, kolejni studenci pojawią się na tamtejszym kampusie. Po długich staraniach dziś (15.04) podczas specjalnej konferencji w Urzędzie Miasta oficjalnie ogłoszono, że 1 października swoją filię w obiektach przy ulicy Rudzkiej otwiera Akademia Śląska. Będą się tam kształciły przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze, bo 15 procent studentów na tym kierunku to panowie.

Akademia Śląska w Rybniku: starania o uruchomienie uczelni trwały dwa lata

Starania o powstanie filii w Rybniku trwały dwa lata. Uczelnia miała problem by uzyskać akceptację Polskiej Komisji Akredytacyjnej, której zdaniem złożony wniosek nie spełniał wymogów rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Teraz gdy zmieniała się władza w naszym kraju, wreszcie udało się – mówi kanclerz Akademii Śląskiej, Arkadiusz Hołda

Arkadiusz Hołda: Bardzo się cieszymy, bo dwa lata czekania, żeby wystartować, to jest bardzo długi okres. Posiadanie pracowników, zatrudnionych pracowników, którzy czekają na ten moment… ale wreszcie możemy wystartować. Zaczęliśmy od razu robić akcję marketingową w szkołach. Wiemy, że jest szkoła medyczna, która jest zainteresowana bezpośrednią współpracę, także ja sądzę, że będzie to bardzo korzystne i dla szkół średnich i również dla naszej uczelni, bo to nastąpi, taka symbioza. Chciałbym jeszcze podkreślić: uczelnia od razu ma warsztat pracy w potężnym szpitalu wojewódzkim, który tutaj jest, gdzie pielęgniarek czy pielęgniarzy bardzo brakuje.

Miejsce w którym otwieramy filię jest wyjątkowe – podkreśla, Arkadiusz Hołda:

Arkadiusz Hołda: Dwa lata temu jak zobaczyłem kampus w Rybniku, to mówię to jest bajka, to jest tak jak jakaś uczelnia gdzieś w Anglii, w naszych wyobrażeniach tak powinna uczelnia wyglądać. Pobliski park, mały amfiteatr, studenci po zajęciach mogą sobie spokojnie przejść do tego parku i pomyśleć o tym, co robią, co chcą robić w przyszłości. Świetnie wyremontowane budynki. Te budynki czekały na nas – tak to mogę powiedzieć.

Arkadiusz Hołda

Akademia Śląska w Rybniku ulokuje się na terenie kampusu

Ile osób będzie kształciło się na pierwszym roku studiów? W jakich pomieszczeniach? Opowiada prorektor Akademii Śląskiej, Magdalena Wierzbik-Strońska:

Magdalena Wierzbik-Strońska: Założyliśmy, że 40, natomiast jeżeli będzie potrzeba na większą ilość, to oczywiście jesteśmy na to przygotowani. Dostaliśmy piękny obiekt i cała reszta już była po naszej stronie. Przygotowaliśmy pracownię umiejętności pielęgniarskich, pracownie biochemii, biologii, także anatomii, czyli stworzyliśmy całą infrastrukturę, która potrzebna jest do prawidłowo kształcenia pielęgniarek.

Magdalena Wierzbik-Strońska

To bardzo ważne, że w takim mieście jak Rybnik powstaje filia uczelni, która kształcić będzie przyszłe pielęgniarki -dodaje prorektor do spraw medycznych Akademii Śląskiej, profesor Andrzej Bochenek:

Andrzej Bochenek: Osoby, które będą chciały studiować z tego regionu, będą mogły studiować w miejscu zamieszkania, a przede wszystkim trzeba pamiętać, że mamy bardzo wielki szpital w Rybniku i są kolosalne potrzeby, żeby pielęgniarki miały miejsce pracy także tutaj. Chodzi o to, żeby zatrzymać troszeczkę młodych ludzi, a nie tylko, żeby oni emigrowali, bo przecież jeżeli młody człowiek nie będzie miał miejsca pracy, nie będzie miał możliwości wykształcenia, to będzie ze swojego miejsca uciekał, będzie wyjeżdżał do Warszawy, będzie wyjeżdżał do dużych miast, tam, gdzie znajdzie możliwość kształcenia i możliwości pracy. Chodzi o to, aby te możliwości były tutaj stworzone i na szczęście one zostały stworzone i docenione przez władze miejskie Rybnika.

Andrzej Bochenek

 

Cieszymy się bardzo, że Akademia Śląska wreszcie może otworzyć filię w naszym mieście – dodaje prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera:  Jesteśmy miastem, gdzie właściwie od XIX wieku mieliśmy silne szpitale, do dzisiaj tak jest. Mamy jeden szpital kliniczny, szpital wojewódzki, ale też dość dużo przychodni i oczywiście mamy Edukatorium, gdzie pokazujemy z jednej strony historię medycyny, ale też czym w ogóle medycyna jest. Myślę, że to był jeden z argumentów, który bardzo się spodobał Akademii Śląskiej. Możliwość kształcenia na pierwszym roku i wykorzystywania tego zaplecza, a dla rybnickich szpitali, to pracownicy, którzy będą kształceni w Rybniku, będą mieli praktyki w Rybniku, w rybnickich szpitalach i pewno zostaną tutaj na rynku pracy. Jest to w interesie nas wszystkich, bo dobrze wykształcona pielęgniarka  dzisiaj właściwie w wielu obszarach, jest w stanie zastąpić lekarza, a to jest istotne dla pacjentów.

Przypomnijmy uczelnia zacznie kształcić przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy 1 października. Dodajmy, że Akademia Śląska będzie starać się o otwarcie na rybnickim kampusie kolejnych kierunków kształcenia. Do ministerstwa już złożony został wniosek o otwarcie rehabilitacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024