Trwa remont stadionu w Jastrzębiu-Zdroju
Stadion w Jastrzębiu-Zdroju zyska nowy blask. Mowa o obiekcie przy ulicy Kościelnej w dzielnicy Moszczenica. To legendarne miejsce, to tam w pierwszej lidze - ówczesnej najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju - występowali 30 lat temu piłkarze GKS-u Jastrzębie.
Później zespół przeniósł się na nowy obiekt w centrum miasta, a ten przy Kościelnej stał się miejscem treningowym pierwszej drużyny i zespołów młodzieżowych.
Jesteśmy w trakcie prac – mówi zastępca Miejskiego Ośrodka Sport i Rekreacji w Jastrzębiu, który jest zarządcą obiektu, Michał Szelong:
Sam remont zaczął się już półtora roku temu, gdy zaczęliśmy wyburzać pierwszą trybunę od tzw. rzeczki. Teraz trwają prace wyburzeniowe drugiej trybuny od strony parkingu, od strony budynku klubowego. Powinny potrwać trzy tygodnie, natomiast mogą być niespodzianki, które już nas zaskoczyły m.in. potworne fundamenty betonowe pod starą konstrukcją trybuny krytej. Miejmy nadzieję, ze wykruszanie tego betonu ważącego około 17 ton nie będzie trwało zbyt długo. Przy dobrej pogodzie wszystko skończy się w połowie sierpnia.
Po przejęciu przez Miejski Zarząd Nieruchomości budynku byłego hotelu Karlik utworzono tam nowoczesne szatnie i zaplecze, wybudowano też sztuczne boisko z oświetleniem – przypomina dyrektor Szelong. Teraz trwają prace na samym stadionie, jak ma docelowo wyglądać?
Przede wszystkim jest to powiększenie płyty boiska. Po wyburzeniu zostanie wydrenowany ten teren i położona trawa z rolki i zostanie ogrodzony piłkochwytami o wysokości ośmiu metrów. To jest ten pierwszy etap na ten rok. Drugi przewiduje drugą stronę plus wyposażenie w wiaty zawodników rezerwowych, małe trybuny z podziałem na te dwa boiska, natomiast, być może, że coś jeszcze uda się zrobić w tym roku. Wszystko zależy od tego, jak nam się potoczą inne przetargi.
Drugi etap remontu stadionu przy Kościelnej może jednak przesunąć się czasie. Wszystko przez nowe wymogi PZPN mówiące o tym, że od przyszłego sezonu drużyny pierwszej ligi muszą rozgrywać mecze na obiektach posiadających podgrzewaną murawę:
Stadion miejski w Jastrzębiu ma stary rurarz elektryczny, który nigdy nie był podłączony wbrew krążącym opowieściom i ta sytuacja powoduje, że musimy się przymierzyć do nowej inwestycji. Prawdopodobnie będziemy w tym roku zlecać wykonanie projektu, a kwota z kosztorysu pozwoli nam na oszacowanie zakresu inwestycji, wielkości na przyszły rok. Być może to będzie związane z tym, że drugi etap kościelnej albo będzie realizowany w mniejszym zakresie, albo wstrzymany do 2020 roku.
Przypomnijmy, że istnieją także plany budowy zupełnie nowego stadionu piłkarskiego w Jastrzębiu. Czy są realne? Do tego tematu wrócimy w Radiu 90.