Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Urządzamy małą kuchnię – podpowiada projektant wnętrz z Gliwic [materiał partnera]

Facebook Twitter

Mała kuchnia to problem większości osób mieszkających w bloku. W jaki sposób możemy ją zaaranżować, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną nam przestrzeń. Specjalista zajmujący się projektowaniem wnętrz w Gliwicach daje nam kilka wskazówek jak poradzić sobie z tego typu kuchnią.

mat. partnera

Meble nie mogą być masywne

Jeżeli nasza kuchnia jest mała, priorytetem powinno być dla nas oszczędzanie przestrzeni. Możemy zyskać sporo miejsca, gdy zainwestujemy w lekkie, niezbyt masywne meble. Częstą praktyką w przypadku małych kuchni jest wysoka zabudowa – szafki mogą sięgać pod sam sufit. W tych, które znajdują się najwyżej, i do których trudno sięgnąć umieszczamy przedmioty najrzadziej używane (na przykład formy do ciast czy sprzęty, które są nam potrzebne okazjonalnie.

Praktyczne rozwiązania do małej kuchni

Specjalista od projektowania wnętrz z Gliwic mist.com.pl przekonuje, że rozwiązaniem, które może sprawdzić się w małej kuchni są specjalne wózki kuchenne na kółkach. Układamy na nich przedmioty, z których korzystamy w danym momencie. Kiedy nie są nam już potrzebne – przesuwamy je w dowolne miejsce, gdzie nie będą zabierały potrzebnej przestrzeni – na przykład pod stół.

Zrezygnujmy z masywnych drzwi

Poważnym problemem w przypadku bardzo małych kuchni są drzwi. Często zdarza się, że ich otwieranie jest nie lada wyzwaniem i wymusza na nas rezygnację z części umeblowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby drzwi wymontować. Taki zabieg sprawia, że pomieszczenie od razu nabiera lekkości. Jeżeli jednak wolelibyśmy, żeby kuchnia pozostała pomieszczeniem zamkniętym choćby ze względu na zapachy, które przedostają się z niej do reszty mieszkania, możemy zdecydować się na lekkie, przesuwane drzwi.

Oświetlenie odpowiednie do małej kuchni

Projektując małą kuchnię nie możemy zapominać o oświetleniu. Zdecydowanie warto jest postawić na więcej niż jedno źródło światła. Oprócz oświetlenia górnego zamontujmy również oświetlenie boczne. Jeżeli jesteśmy posiadaczami małej kuchni bez okien, koniecznością będzie oświetlenie blatu roboczego.

Kuchnia to miejsce przytulne, w którym często spędzamy czas chętniej niż w salonie. Z tego względu oświetlenie, które do niej wybieramy musi charakteryzować się ciepłym zabarwieniem.

Kolorystyka w małej kuchni

Mamy szansę na optyczne powiększenie małej kuchni, jeżeli wybierzemy jasne kolory. Jasne (co nie oznacza, że musimy decydować się na biel) powinny być meble kuchenne, ściany, a także ewentualne płytki kuchenne.

Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu kuchni, unikajmy łączenia w niej wielu kolorów. Nie wszystkie elementy kuchenne muszą być w tej samej barwie, jednak kolorystyka powinna być do siebie zbliżona.

Co możemy jeszcze przeprojektować, żeby zyskać nieco przestrzeni w małej kuchni?

Jeżeli nasza kuchnia jest naprawdę mała, dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja z dwukomorowego zlewu na rzecz zlewu jednokomorowego. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na wstawienie mikrofali i tradycyjnego piekarnika, wybierzmy urządzenie, które będzie spełniało jednocześnie funkcję piekarnika i mikrofali.

Możemy zaoszczędzić przestrzeń wybierając mniejszą lodówkę i zmywarkę. Innym praktycznym rozwiązaniem jest wybór płyty dwupalnikowej zamiast czteropalnikowej.

Koniecznie przeanalizujmy, z których sprzętów kuchennych korzystamy regularnie, a z których jedynie od święta. Jeżeli maszynka do mięsa nie jest w naszym przypadku produktem pierwszej potrzeby – możemy z niej zrezygnować. W większości sklepów mięsnych można poprosić o zmielenie mięsa na miejscu. Sprzęty, z których nie korzystamy można oddać lub wyrzucić.

Więcej zdjęć:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2024