Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W byłym Centrum Aktywności Lokalnej ruszy „Rybnicki Wspólny Stół”. Do kogo kierowany jest projekt?

Facebook Twitter

Rosnące ceny, brak stabilizacji sprawia, że coraz więcej osób biednieje, a ich przyszłość nie jawi się optymistycznie. Odpowiedzią na czekające ich problemy ma być "Rybnicki Wspólny Stół".

fot. pixabay.com

W ramach projektu pod koniec września w byłym Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Zebrzydowickiej ruszy „Rybnicki Wspólny Stół”. Ma to być miejsce dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Mówi Anna Sowik-Złotoś dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej:

Anna Sowik-Złotoś: Te osoby będą miały możliwość przygotowania sobie posiłku ze względu na to, że mają trudności, bo np. nie mają prądu, bo nie są w stanie płacić rachunków. Też nie mają gdzie sobie posiedzieć, porozmawiać, to też jest dla osób samotnych. Bardzo często tak jest, że osoby samotne potrzebują kontaktu z drugą osobą i ten projekt „Wspólny Stół” to będzie takie miejsce, gdzie będzie można przyjść.

Anna Sowik-Złotoś chce, aby rybnicki wspólny stół był także miejscem gdzie będzie można rozwiązywać problemy rybniczan:

Anna Sowik-Złotoś: Chcemy, żeby to miejsce było odpowiedzią też na potrzeby. Czyli też do końca nie chcemy zakładać, chociaż gdzieś z tyłu głowy mamy, że chcemy zaprosić osoby, takie jak prawnik. Bardzo często mieszkańcy miasta mają jakieś trudności jeżeli chodzi o prawne aspekty. Niektórzy mają trudność, że nie mają internetu, będzie komputer, drukarka, internet. Osoby będą mogły sobie przygotować CV, my będziemy pomagać. Będzie to takie wyjście Ośrodka Pomocy Społecznej do społeczeństwa.

Szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc

– dodaje dyrektor OPS-u:

Anna Sowik-Złotoś: Rozmawiamy też z wolontariuszami, chcemy, żeby tutaj byli nie tylko pracownicy ośrodka, ale chcemy mieć też bazę wolontariuszy. (…) My jako mieszkańcy miasta jesteśmy bardzo otwarci na pomoc, tylko trzeba dać tą przestrzeń. Prosimy osoby, które chciałyby się zaangażować, aby zgłosiły się do naszego ośrodka. Każdy może godzinę, dwie poświęcić jeżeli ma taką potrzebę i my zapraszamy do tego kontaktu.

Na miejscu ma też działać jadłodzielnia

OPS chce wejść współpracę z marketami, by trafiało tam jedzenie z krótkim terminem ważności. „Rybnicki Wspólny Stół” to inicjatywa Miasta Rybnika i Ośrodka Pomocy Społecznej, która zyskała finansowe wsparcie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a realizatorem pomysłu jest Uniwersytet SWPS w Warszawie. Projekt ma trwać dwa lata.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024