Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Lyskach drogo, bo prywatnie

Facebook Twitter

"Różnice w cenach są ogromne! Skąd się wzięły takie sumy?" - pyta słuchacz Radia 90, mieszkaniec Lysek, a chodzi o koszty przyłączenia do sieci wodociągowej.

Fot. kuehholzer \ pixabay.com

W wiadomości wysłanej do naszej redakcji czytamy: „Podłączenie studzienki z licznikiem zostało wycenione na ponad 4000 złotych!!! Za co w Rybniku za taką usługę zapłacimy maksymalnie 1 200 złotych. Mało tego w gminie Świerklany nie ponosi się żadnych kosztów podłączenia”.

Rzeczywiście są różnice w cenie, a wynika to z tego, że na terenie Rybnika, czy Świerklan działają przedsiębiorstwa gminne, podlegające innym przepisom prawa i innym zasadom niż spółki prywatne.

Na terenie Lysek, Suminy, Bogunic i części Gaszowic działa spółka wodociągowo-kanalizacyjna, która opiera swój status na prawie wodnym, w której mieszkańcy są udziałowcami, a decyzje także te dotyczące cennika podejmuje walne zgromadzenie członków i zarząd. I tak jak w przypadku przedsiębiorstw gminnych prawo zakazuje pobierania opłaty przyłączeniowej, to w Lyskach może ona obowiązywać.

W Rybniku czy Świerklanach inwestor decyduje, czy zleca wykonanie przyłącza do sieci wodociągowej firmie prywatnej, czy PWiK-a – ma wybór ceny i wykonawcy. W Lyskach przyłącze wykonuje spółka, koszt to 90 złotych za metr plus materiały i to też nie przypadkowy, tylko ustalony z góry przez władze spółki. I tak np. trzeba wydać nie 200, a 2 000 złotych za studzienkę, która musi być ocieplona.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022