Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda w Czerwionce-Leszczynach: jest odpowiedź spółki, która rekultywuje teren

Facebook Twitter

Hałda w Czerwionce-Leszczynach to teren poddawany rekultywacji od wielu lat. Mieszkańcy mają dość związanych z tym uciążliwości. Teraz spółka ZOWER odpowiada: usunięto 26 milionów ton odpadów ze zwałowiska Dębieńsko.

Hałda w Czerwionce

Hałda w Czerwionce to spory kłopot dla okolicznych mieszkańców

Spółka Zower odpowiada w sprawie hałdy w Czerwionce Leszczynach, której trwająca od 20 lat rekultywacja przeszkadza mieszkańcom. Skarżą się oni na hałas i samochody ciężarowe zwożące tu skałę płonną. Mamy gminę bez kopalni, gdzie najszybciej rosną hałdy na Śląsku – mówili nam kilka tygodnie temu mieszkańcy Czerwionki Leszczyn. O sprawie pisaliśmy na łamach portalu:

Mieszkańcy: Mamy dość trwającej dwie dekady rekultywacji hałdy

Co na to spółka która od dwóch dekad rekultywuje hałdę?

Jak informuje spółka ZOWER usunięto 26 milionów ton odpadów ze zwałowiska Dębieńsko. To ponad 60 procent zrekultywowanego składowiska pogórniczego w Czerwionce-Leszczynach. Okres rekultywacji wynika z wydajności instalacji, która przerabia rocznie około 1,5 mln ton ubocznych produktów wydobycia, odzyskując z nich około 10 procent węgla.

Spółka ZOWER: prowadzimy działania proekologiczne

Działania proekologiczne zdaniem spółki wpłynęły pozytywnie na poprawę jakości gleby, powietrza i wody oraz bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Oczyszczony teren przeznaczony zostanie pod inwestycje i budowę obiektu sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców. Podczas rewitalizacji pozyskiwany jest pełnowartościowy miał energetyczny, z którego z powodzeniem korzystają lokalne elektrownie, elektrociepłownie, jak i jednostki samorządu. Do tej pory odzyskano już 3,3 mln ton węgla. Spółka ZOWER stworzyła ponad 50 miejsc pracy. W okresie działalności odprowadziła ponad 36 milionów złotych w postaci podatków i innych opłat do budżetu gminy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj