Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biogazownia w Rybniku. Prezydent mówi, gdzie powstanie, jeśli miasto otrzyma dotację

Facebook Twitter

"Biogazowania powstanie w Niewiadomiu" - zapowiedział w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

biogazownia w rybniku

Biogazownia w Rybniku Niewiadomiu powstanie, potrzeba jednak 100 milionów złotych

Instalacja ma być realizowana w ramach działalności miejskiej spółki Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego. Warunkiem jej powstania jest pozyskanie 100 mln złotych na inwestycję:

Piotr Kuczera: Nie jest żadną tajemnicą, jestem już po spotkaniu z Radą Dzielnicy w Niewiadomiu, na terenie po dawnej hałdzie, po zakładzie górniczym mamy działki w pobliżu PSZOK-u i tam jest planowana. Z jednym zastrzeżeniem musimy dostać dofinansowanie. To około 100 milionów złotych, bo o takie fundusze nasza spółka Centrum Zielonej Energii się ubiega. Jeżeli to się uda, to jest cały proces, oczywiście pozwoleń, konsultacji, no i kluczem są oczywiście pieniądze.

Miasto Rybnik rozważało cztery lokalizację dla biogazowni: dzielnica Chwałowice, ulica Kolberga, oraz gmina Marklowice. Po protestach mieszkańców Chwałowic, Miasto Rybnik zdecydowało o jej lokalizacji w Niewiadomiu:

Radio 90: Nie obawia się pan protestów? W grę wchodziły cztery lokalizacje. W Chwałowicach był stanowczy opór.

Piotr Kuczera:Panie redaktorze, tak naprawdę ten system odbioru odpadów, utylizacji odpadów, wykorzystania ich ponownie będzie się budował przez najbliższe lata. My tak naprawdę jako miasto ponad 100 tysięczne musimy mieć duże instalacje. Chcemy odzyskiwać ciepło, energię elektryczną, być może produkować w przyszłości wodór. To wszystko przed nami. Na pewno te prace będą rozłożone na przynajmniej 8, 10 lat.

Radio 90: Niewiadomą jest najlepszą lokalizacją.

Piotr Kuczera: Jeżeli chodzi o działkę, jeżeli chodzi o możliwość funkcjonowania na tym terenie, bo własność musi być gminna oczywiście, wydaje się lokalizacją całkiem, całkiem sensowną.

Zorganizujemy wyjazd studyjny dla mieszkańców do podobnych zakładów.

Piotr Kuczera: Jestem po bardzo ciekawej rozmowie z radnymi dzielnicowymi. Oni właściwie sami doszli do wniosku, że tak naprawdę nikt do końca nie wie, na czym polega biogazownia i jak funkcjonuje, stad zaplanowałem wizytę studyjną i pewno pojedziemy. Najbliżej tutaj w Krakowie są tego typu instalacje. Proszę mi wierzyć, jest to dzisiaj technologia taka, która na pewno nie zakłóca jakiegoś miru i porządku w miejscu. Proszę pamiętać, że mówimy o terenie bardzo bliskiemu mojemu sercu, czyli Zabytkowa Kopalnia Ignacy. Także na pewno nie chciałbym tu żadnych, żadnych niedogodności.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj