Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku powstało Centrum Zdrowia Psychicznego. Od teraz łatwiej będzie można trafić do specjalisty

Facebook Twitter

30 procent Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne, coraz częściej pomocy szukamy u specjalistów. Od teraz ta droga po pomoc w Rybniku ma być łatwiejsza. Krótsza ma też być hospitalizacja pacjentów. W mieście powstało Centrum Zdrowia Psychicznego. Ma to być integralna część Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

Centrum znalazło swoje miejsc na rybnickim kampusie w budynku Akademii Ekonomicznej, do jego dyspozycji oddano czwarte piętro. To tam właśnie rybniczanie będą mogli liczyć na bezpłatną opiekę psychiatryczną i psychologiczną. Tam także będą w razie potrzeby kierowani na leczenie w ramach oddziału dziennego i całodobowego. Mówi profesor Joachim Foltys, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Rybniku:

Joachim Foltys: Jest to dla nas nowe wyzwanie, pierwszy raz w tej skali i tak duży szpital psychiatryczny takie Centrum Zdrowia Psychicznego realizuje także cieszę się, że możemy to realizować dla miasta Rybnika i wychodzimy do środowiska.

Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje dzięki współpracy z władzami Rybnika. Mówi prezydent:

Piotr Kuczera: Bardzo się cieszę, że jakość opieki zdrowotnej na terenie miasta Rybnika się podnosi, bardzo cię cieszę również z jakości współpracy z dyrektorem i zespołem szpitala, bo to projekty które wychodzą na przeciwko oczekiwaniom.

Marcin Urbański, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego, specjalista psychiatra podkreśla, że w ramach centrum rozpoczyna działalność punktu koordynacyjno zgłoszeniowy:

Marcin Urbański: Chcemy tą psychiatrię odczarować, pierwsze takie rzeczy które materialnie się dzieją to chociażby piękne wnętrza, które troszeczkę tak zdejmują zasłonę enigmy która wisi nad psychiatrą czy psychologiem, często pacjent wstydzi się przyjść i poprosić o pomoc, albo najzwyczajniej w świecie nie wie gdzie o tą może się zgłosić. Ideą całego Centrum Zdrowia Psychicznego i poradni jest to, żeby pacjent miał jak najszerszą i jak najszybszą dostępność do opieki medycznej.

Ważna będzie koordynacja opieki nad pacjentem i to, by jak najszybciej można zakończyć jego ewentualną hospitalizację

– mówi specjalista psychiatrii kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego:

Zuzanna Cebo: Chodzi o to żeby na dobrą sprawę pacjenta jak najkrócej hospitalizować, żeby pacjent jak najszybciej wrócił do swojego środowiska i żebyśmy mogli tam mu pomoc. Wszystkie nasze jednostki które wchodzą w skład centrum, czyli oddziały stacjonarne całodobowe, dziennie, dwie poradnie, punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne i Zespół Lecznictwa Środowiskowego, one ściśle mają ze sobą współpracować, po to żebyśmy my mogli dobrać taką opiekę dla pacjenta jaka w danym momencie jest dla niego najważniejsza.

1 marca został podpisany kontrakt z NFZ, to pilotażowy projekt Ministerstwa Zdrowia, realizowany jest on w Cieszynie i Bielsku Białej. Docelowo ma powstać w każdym powiecie. Rybnik dziesiątym miastem w kraju, w którym powstało Centrum Zdrowia Psychicznego.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022