Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W sobotę startuje Industriada. Będzie się wiele działo

Facebook Twitter

46 obiektów, 29 miejscowości, 443 wydarzenia. Tak w liczbach przedstawia się XIV edycja Industriady. To największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Industriada corocznie przyciąga tysiące turystów.

industriada
Była kopalnia Anna w Pszowie

Święto Szlaku Zabytków Techniki już w najbliższą sobotę 17 czerwca. Wszystko po to, by odwiedzić i docenić przemysłowy charakter województwa śląskiego. Mówi Grzegorz Wolnik radny wojewódzki:

Grzegorz Wolnik: W całym województwie będziemy mieli atrakcje związane z industriadą. Myślę, że Industriada również ma ten aspekt integrujący województwo, bo praktycznie rzecz biorąc, od Częstochowy po Żywiec te imprezy się odbywają. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie wszystkich odwiedzić, ale zachęcam. W tym roku faktycznie bogactwo jest, a żeby mogli do nas zawitać turyści, to Koleje Śląskie i Górnośląska Metropolia przygotowały bezpłatne przejazdy dla uczestników Industriady.

Grzegorz Wolnik

Podczas Industriady zwiedzamy obiekty, które znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki.

Grzegorz Wolnik: Trzeba przyznać, że jest to pewne elitarne grono. Bo żeby na tym Szlaku Zabytków Techniki się znaleźć, trzeba spełnić wiele różnych wyzwań. Widać, że miejscowości poszczególne czy poszczególne obiekty chcą i aspirują do tej sieci. Kolejnych 6 obiektów zaprzyjaźnionych z Industriadą, czyli takich przechodzących próbę – dołączyło. To jest fantastyczny dowód rozwoju tej idei. To są bardzo różne obiekty kojarzone z przemysłem ciężkim, ale nie tylko, bo to są stare młyny, fabryki, włókiennicze. To może być również browar. Tutaj nie ma jakby ograniczeń tematycznych.

Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”. Industriadę co roku odwiedzają tysiące turystów. Czego szukają?

Bliższego poznania obiektów

– mówi Grzegorz Wolnik radny wojewódzki:

Grzegorz Wolnik: Myślę, że przede wszystkim pewien rodzaj interaktywności. Poznawanie tych obiektów to nie tylko jakieś tam koncerty, wystawy, jakieś statyczne wydarzenia, ale bardzo często odbywają się również warsztaty. I to jest coś, co jest na pewno atrakcyjne i dla dzieci, i dla dorosłych, bo takie warsztaty nawet z prostego układania dachówki, karpiówki, to jest często odkrycie dla młodego człowieka, że to tak po prostu się robiło. A tutaj w różnych miejscach można na przykład zrobić papier, coś utkać, zawody, które już dawno wyginęły i teraz można do tego wrócić.

Oficjalne otwarcie Industrady 2023 w sobotę, ale pierwsze wydarzenie już dzień wcześniej w kopalni Zabytkowej Ignacy w Rybniku.

Grzegorz Wolnik: W zasadzie to Industriada odbywa się w sobotę, ale zapraszam Państwa również już w piątek na Hoym Grubę, czyli na zabytkową kopalnię Ignacy, gdzie odbywa się rozruch maszyn z koncertem Big Cyc i wieloma również innymi atrakcjami. Generalnie inauguracja Industriady jest w Czeladzi, czyli w Zagłębiu, a podsumowanie zakończenie jest na familokach w Czerwionce Leszczynach.

Industriada 2023 – PROGRAM. KLIKNIJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024