Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W USA zmarł Janusz Sporek, twórca rybnickiej „Przygody”

Facebook Twitter

W USA zmarł Janusz Sporek, założyciel rybnickiego zespołu "Przygoda". Od 1987 roku mieszkał w Nowym Jorku. Na emigrację zdecydował się po serii prowokacji i prób zastraszania utratą pracy przez Służbę Bezpieczeństwa.

fot. pixabay.com

Janusz Sporek był polonijnym działaczem społecznym, dyrygentem, nauczycielem, dziennikarzem, zdobywcą nagrody „Przeszłość/Przyszłość” im. Janusza Kurtyki. Był też prezesem Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. Miał 73 lata.

O śmierci Janusza Sporka powiadomił PAP jego przyjaciel, nowojorski adwokat Sławomir Platta:

Janusz był zawsze niezmienny w swoich opiniach i przekonaniach. Był prawdziwym patriotą i nieugiętym obrońcą polskiej kultury w USA. Byliśmy bardzo bliskimi przyjaciółmi, a zbliżyła nas jeszcze bardziej wspólna walka o Pomnik Katyński w Jersey City. Poza tym, że był wspaniałym kompozytorem i dyrygentem, był także prezesem Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, który stworzyliśmy razem w trakcie walki o nasz Pomnik

Janusz Sporek był dyrygentem chórów polonijnych, a pierwszy z nich, „Hejnał” założył w roku 1988. Założył też szkołę Music Education Center, która wykształciła ponad 1500 uczniów.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 marca 2023