Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomnik Kamili Skolimowskiej stanął przed Stadionem Śląskim

Facebook Twitter

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie odsłonięto pomnik Kamili Skolimowskiej, złotej medalistki w rzucie młotem na igrzyskach olimpijskich w Sydney. Pomnik stanowi hołd dla pamięci tej wybitnej lekkoatletki, która zmarła niespodziewanie w 2009 roku.

Pomnik Kamili Skolimowskiej

W Chorzowie, przed Stadionem Śląskim, odsłonięto pomnik Kamili Skolimowskiej, złotej medalistki w rzucie młotem na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Pomnik został wykonany z brązu i stanowi hołd dla sportsmenki, która zmarła niespodziewanie kilka lat temu.

Na stadionie w Chorzowie od 2018 roku odbywa się memoriał poświęcony pamięci Kamili Skolimowskiej, który przyciąga czołowych lekkoatletów z całego świata. Wydarzenie to jest również częścią Diamentowej Ligi, prestiżowego cyklu zawodów lekkoatletycznych.

Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika, Robert Skolimowski, brat Kamili, wyraził swoje wzruszenie.

Ten stadion jest wspaniały, a kiedy widzę tu Kamilę – serce rośnie. To ona oczywiście załatwiła nam dziś tę piękną pogodę

– mówił Robert Skolimowski podczas uroczystego odsłonięcia pomnika.

Nieopodal pomnika Kamili Skolimowskiej znajduje się również pomnik Gerarda Cieślika, byłego piłkarza reprezentacji Polski i Ruchu Chorzów.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że Skolimowska na pewno jest postacią inspirującą młodych ludzi, nie tylko swoją postawą sportową, ale i życiową.

Cieszę się, że jej memoriał wrósł w ten stadion tak mocno, że powstał pomnik. Udało się nam tu zbudować niesamowitą historię sportową. Diamentowa Liga nawet nam się nie marzyła. Był czas, kiedy chcieliśmy pozyskać partnera strategicznego dla stadionu. Stwierdziliśmy jednak, że za pieniądze, jakie oferuje rynek, nie warto takiej marki sprzedawać. Stać nas, żeby miał swoją magię

– dodał Chełstowski.

Pomnik Kamili Skolimowskiej został wykonany na podstawie modelu z gliny, który był konsultowany z rodzicami zmarłej lekkoatletki. Najwięcej trudności sprawił wykonanie medalu olimpijskiego z Sydney, który znajduje się na szyi pomnika. Cały proces trwał trzy miesiące.

Memoriał Kamili Skolimowskiej organizowany jest w Chorzowie od 2018 roku, wcześniej przez dziewięć lat zawody lekkoatletyczne odbywały się w Warszawie. Kolejna, piętnasta edycja memoriału, odbędzie się 25 sierpnia.

Kamila Skolimowska zmarła 18 lutego 2009 roku w wieku 26 lat podczas zgrupowania w Portugalii. Przyczyną śmierci była tętniczy zator płucny.

/PAP/

Czytaj także:

Koleje Śląskie szkolą swoich konduktorów i maszynistów w zakresie pierwszej pomocy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj