Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wakacyjne Kadry i Dźwięki 2018 czyli kino w Cieszynie

Facebook Twitter

"Nowe kino polskie", "Polskie kino retro z zasobów Kinoteki Narodowej" oraz "Filmy nieme z muzyką na żywo". Trzy kategorie projekcji w czasie tegorocznego festiwalu WAKACYJNE KADRY I DŹWIĘKI w Cieszynie. Spotkania z kinem na Wzgórzu Zamkowym, strat pokazów o 21.30. Pierwszy już w ten weekend (30.06.).

fot.coltsfan/pixabay

PROGRAM

30.06 Ponad śnieg (Polska, 1929, reż. Konstanty Meglicki, 52 min.) – muz. Waldemar Rychły z zespołem *

6.07 Będzie lepiej (Polska, 1936, reż. Michał Waszyński, 1 godz. 30 min.) #
7.07 Konwój (Polska, 2016, reż. Maciej Żak, 1 godz. 32 min.)+

13.07 Przygody księcia Achmeda (Niemcy, 1926, reż. Lotte Reiniger, 1 godz. 5 min.) pierwsza pełnometrażowa animacja w historii , muz. Lód 9 *
14.07 Córki Dancingu (Polska, 2015, reż. Agnieszka Smoczyńska, 1 godz. 32 min.)+

20.07 Bestia (Polska, 1917, reż. Aleksander Hertz, 47 min.) – muz. CZERWIE*
21.07 Człowiek z magicznym pudełkiem (Polska, Włochy, 2017, reż. Bodo Kox, 1 godz. 43 min.)+

27.07 Niebieski ptak (USA, 1918, reż. Maurice Tourneur, 1 godz. 15 min) – muz. Urbański/Budniak *
28.07 Ptaki śpiewają w Kigali (Polska, 2017, reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, 1 godz. 53 min)+

3.08 Sportowiec mimo woli (Polska, 1939, reż. Mieczysław Krawicz, 1 godz. 4 min.)#
4.08 Pewnego razu w listopadzie (Polska, 2017, reż. Andrzej Jakimowski, 1 godz. 32 min. ) +

10.08 Ada, to nie wypada ! (Polska, 1936, reż. Konrad Tom, 1 godz. 22 min.) #
11.08 11 minut (Polska, Irlandia, 2015, reż. Jerzy Skolimowski, 1 godz. 21 min.) +

17.08 Metropolis (Niemcy, 1927, reż. Fritz Lang, 2 godz.) – muz. Rabbit on the Moon *
18.08 Ostatnia rodzina (Polska, 2016, reż. Jan P. Matuszyński, 2 godz. 4 min.) +

24.08 Pan Tadeusz (Polska, 1928, reż. Ryszard Ordyński, 2 godz. 4 min.) – muz. Marcin Pukaluk *#
25.08 Facet (nie) potrzebny od zaraz (Polska, 2014, reż. Weronika Migoń, 1 godz. 27 min.) +

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

+ nowe kino polskie
# polskie kino retro z zasobów Kinoteki Narodowej – kopie odnowione cyfrowo w ramach projektu NITRO
* filmy nieme z muzyka na żywo

WAKACYJNE KADRY I DŹWIĘKI 2018

filmy nieme z muzyką na żywo

Ponad śnieg – film niemy z 1929 roku, na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego PONAD ŚNIEG BIELSZYM SIĘ STANĘ. Akcja toczy się na Kresach Wschodnich, w czasach współczesnych Żeromskiemu, około roku 1918. Muzyka oparta jest na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga.
Przygotowanie, opracowanie, kompozycja muzyki do filmu – Waldemar Rychły (Kwartet Jorgi) z zespołem.

Przygody Księcia Achmeda (1926) – niemiecki film animowany z 1926 roku, pierwszy długometrażowy animowany film w historii, który był wyświetlany w kinach. Powstał na motywach „Baśni z tysiąca i jednej nocy” i został zrealizowany techniką wycinankową.
Muzyka: Lód 9. Hałas uporządkowany, dźwięk wyzwolony. Lód 9 to przekraczanie granic wyobraźni. To przebojowy, awangardowy trip w towarzystwie elektroniki, waltorni i skrzypiec.

Bestia ( 1917) A, Herz – jedyny zachowany polski film z Polą Negri.
Muzyka: CZERWIE – to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.

Niebieski ptak (1918). Opowieść o dwójce biednych dzieci, które za namową wróżki Berylune, wyruszają w wigilijną noc na poszukiwanie szczęścia, którego uosobieniem jest Niebieski Ptak Snu. Droga Mytyl i Tyltyl będzie wiodła przez magiczne światy, gdzie dzięki magicznemu diamentowi, spotkają Czas i poznają prawdziwą naturę Psa, Kota, Ognia, Wody, Nocy i Światła…
Muzyka Urbański/Budniak – Paweł Urbański oraz Piotr Budniak to dwóch przyjaciół, którzy poznali się podczas studiów na Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. W formie duetu współpracują ze sobą właściwie od początku znajomości. Połączyły ich zainteresowania filozoficzne, socjologiczne oraz podobna wrażliwość. Oboje od wielu lat zadają sobie pytanie czy muzyka właściwie istnieje. Szukając na nie odpowiedzi badają i poszukują granic współbrzmień oraz współzależności.

Metropolis (1927). Film nakręcony w 1927 roku przez niemieckiego reżysera Fritza Langa. Film, który już od niemal stulecia stanowi inspirację dla pokoleń twórców filmowych.
Przyszłość. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył…
Muzyka Rabbit on the Moon – to zderzenie głębokich, dźwiękowych przestrzeni z ciężkimi, industrialnymi bitami. W tym surowym, kosmicznym techno zasady grawitacji zmieniają się z utworu na utwór, a każdy kolejny kawałek zabiera słuchaczy w nowy świat muzycznych inspiracji.

Pan Tadeusz (1928), reż. Ryszard Ordyński.
Film jest największą polską produkcją filmową okresu międzywojennego, jest w bardzo dobrej jakości, gdyż kopia została odnowiona cyfrowo przez Filmotekę Narodową.
Muzyka- Marcin Pukaluk, wykonawca, o sobie: Jestem kompozytorem, performerem i producentem muzycznym. Od 8 lat zajmuję się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Mam na swoim koncie 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz 200 seansów z muzyką na żywo! Grałem do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival czy też najstarszy i największy festiwal filmu niemego na świecie Pordenone Silent Film Festival. Jestem zwycięzcą organizowanego przez Vivarto konkursu na najlepszą autorską muzykę do słynnej komedii „Generał” Bustera Keatona (2011) oraz laureatem I nagrody w konkursie taperskim festiwalu Muzyka na Plan w Tarnowskich Górach (2012). Moja muzyka pojawiała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic.

POLSKIE KINO RETRO – z zasobów KINOTEKI NARODOWEJ

Będzie lepiej (1936) reż. Michał Waszyński
Komedia z udziałem- niezwykle przed wojną popularnych- gawędziarzy radiowych: Szczepka i Tońka. Obaj byli rodowitymi mieszkańcami Lwowa, ale urodzonymi na dwóch krańcach tego miasta – jeden w Gródku, drugi w Łyczakowie. Mieli wspaniałe poczucie humoru, doskonale władali lwowską gwarą. Szczepko, czyli Kazimierz Wajda, i Tońko – Henryk Vogelfänger byli wielkim gwiazdami powstałej w roku 1933 „Wesołej Lwowskiej Fali”. Dwaj przyjaciele – Szczepko i Tońko – zostają pozbawieni pracy w fabryce zabawek, w której obowiązywał zakaz śpiewania, a oni go złamali. W parku znajdują porzucone niemowlę, którym się opiekują. Wanda, właścicielka sklepu z zabawkami, przyjeżdża do Lwowa wraz ze stryjem. Chce on swą siostrzenicę wydać za dyrektora owej fabryki. Na skutek zbiegu okoliczności dziecko trafia do Wandy. Szczepko i Tońko szukają go rozpaczliwie. Ale stryj coraz bardziej jest w dziecku zakochany. Zakochała się też Wanda w odmienionym dyrektorze fabryki. Po licznych perypetiach dziecko zostaje u stryja, Wanda i Julian są siódmym niebie, a Szczepko i Tońko, pogodzeni z losem, odchodzą…

Sportowiec mimo woli (1939) reż. Mieczysław Krawicz. To jedna z ostatnich komedii zrealizowanych przez kinematografię II Rzeczypospolitej. Mimo, że film ukończono jeszcze przed wybuchem wojny, na premierę musiał czekać aż do 31 maja 1940 roku, kiedy mało komu było w Polsce do śmiechu. A jak na ironię „Sportowiec mimo woli” zawiera spory ładunek komizmu, któremu nawet upływ lat niewiele zaszkodził. Niewątpliwą zaletą filmu jest też znakomite aktorstwo w wykonaniu plejady międzywojennych gwiazd.
Fabularną miksturę „Sportowca…” przyrządzono ze sprawdzonych składników, gwarantujących powodzenie u widowni. Są więc zabawne nieporozumienia, wątek miłosny i humorystyczne zapętlenia ntrygi, które w ostatniej chwili znajdują szczęśliwie rozwiązanie. Akcja rozgrywa się w trójkącie: piękna Lili, Jerzy Piątek (sławny kanadyjski hokeista) i Dodek Czwartek (sprytny i zaradny fryzjer). Trzeba trafu, że Lili ma rasową suczkę, natomiast Piątek psa tej samej rasy, dla którego szuka odpowiedniej partnerki. W dodatku wdzięki Lili są tak zniewalające, że Piątek absolutnie traci głowę dla urodziwej panny. Chcąc być jak najbliżej dziewczyny proponuje jej fryzjerowi Czwartkowi zamianę ról. Dodek, rozumiejąc powagę sytuacji, wyraża zgodę. Jednak wkrótce obu panom przyjdzie ponosić konsekwencje ich ryzykownej decyzji. Piątek będzie musiał w praktyce dowieść renomy mistrza damskich koafiur, zaś Czwartek stanie między słupkami hokejowej bramki. To wszakże zaledwie tylko część zabawnych perypetii, spowodowanych przebraniem bohaterów. Zamieszania będzie sporo, ale koniec końców wynikną z tego same pożytki, nawet dla suczki Lili i pieska Piątka vel Czwartka.

Ada to nie wypada (1936) reż. Konrad Tom
„Ada, to nie wypada!”-woła wciąż papa cierpiąc wybryki niesfornej Ady. W końcu oddaje ją do internatu, gdzie ma nabrać ogłady towarzyskiej i dorosłych manier, ale Ada i tu nie przestaje być „enfant terrible”. Zdradza jednak wybitne zdolności wokalne i staje się ulubienicą nauczyciela muzyki i śpiewu, kompozytora operetkowego Bemola … Papa chce wydać Adę za mąż za młodego hrabiego Freda Orzelskiego, który nie zna swej „narzeczonej” i wysyła ojca na rekonesans do pensjonatu. Ada, widząc starszego pana i biorąc go za konkurenta, prezentuje mu się z jak najgorszej strony. Tymczasem ma się odbyć premiera operetki skomponowanej przez Bemola. Sala wypełniona po brzegi, ale za kulisami panuje czarna rozpacz – primadonna nagle zaniemogła. Zastępuje ją Ada, która zna wszystkie partie śpiewane operetki. Ojciec, który widzi swą córkę na scenie, jest przerażony, ale Fred zdumiony i oczarowany. Okazuje się, że Ada nie jest „głupawym, nieznośnym, umorusanym smarkaczem, ale piękną i powabną dziewczyną . . . i serce młodego hrabicza zaczyna bić żywiej na jej widok . . . ”

Nowe kino polskie

Ostatnia rodzina (2016), dramat
Dziennikarz muzyczny, tłumacz i eseista Tomasz Beksiński wprowadza się do mieszkania obok swoich rodziców. Niebawem wychodzi na jaw, że nad rodziną ciąży fatum…

Konwój (2016), thriller, sensacyjny
Dyrektor więzienia ściąga doświadczonego strażnika do transportu groźnego więźnia. Wkrótce dowiaduje się, że nieoczekiwanie w skład ekipy konwojentów wszedł też jego zięć…

Człowiek z magicznym pudełkiem (2017), romans, sci-fi
Adam jest posiadaczem starego radia, które umożliwia podróże w czasie. Podczas jednej z nich cofa się do 1952 roku. Kiedy nie może powrócić, na ratunek wyrusza jego ukochana.
Koprodukcja polsko-włoska, film wielokrotnie nagradzany.

Ptaki śpiewają w Kigali (2017), dramat społeczny
Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Annaumożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Pewnego razu w listopadzie (2017), dramat społeczny
Marek (Grzegorz Palkowski) właśnie rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ma piękną i odwzajemniającą jego uczucie dziewczynę, Olę (Alina Szewczyk). Zaś na co dzień troskliwie opiekuję się matką (Agata Kulesza), z którą mieszka w przedwojennej kamienicy. Kiedy w wyniku eksmisji rodzina traci dach nad głową, rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie – między jedną noclegownią a drugą. W końcu Markowi udaje się wynegocjować miejsce w skłocie w centrum miasta. Szczęście bohaterów nie trwa długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, jakie rozegrają się w murach skłotu, odcisną niemożliwe do zatarcia piętno na życiu wszystkich bohaterów…

11 minut (2015), thriller, psychologiczny
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

Córki Dancingu (2015), dramat, komedia, musical
Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli…

Facet (nie)potrzebny od zaraz (2014)- komedia
Zosia (Katarzyna Maciąg) rozstaje się z chłopakiem (Łukasz Garlicki) po tym, jak nakrywa go w swoim mieszkaniu z inną dziewczyną. Zdradzona, staje przed koniecznością ułożenia sobie życia na nowo. Dodatkowo sytuację świeżo upieczonej singielki komplikuje stary zakład, zgodnie z którym Zosia, uważana za typową kandydatkę na „starą pannę”, nie może przyjść samotnie na ślub Anny (Anna Czartoryska) – koleżanki z lat szkolnych. Za namową przyjaciółki – Patrycji (Joanna Kulig), postanawia odszukać facetów, którzy byli kiedyś ważni w jej życiu i sprawdzić, czy gdzieś po drodze nie przegapiła wielkiej miłości i czy któryś z „byłych” nie jest tym jedynym. Czy szczęśliwą „siódemką” okaże się uwielbiany przez studentki wykładowca Ksawery (Paweł Małaszyński), popularny aktor Tomek (Bartosz Porczyk), wzięty kompozytor Michał (Maciej Stuhr), zbuntowany romantyk Łysy (Marcel Sabat), właściciel modnego klubu Janek (Czesław Mozil) lub poznany na ostrym dyżurze przystojny lekarz (Michał Żebrowski)? Sześciu facetów i dziewczyna, która wciąż nie znalazła prawdziwej miłości… albo ją przegapiła. A może miłość to nie wszystko?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj