Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ważne! Od dziś konfiskata samochodu karą dla pijanych kierowców. Jak to wygląda w praktyce?

Facebook Twitter

Konfiskata samochodu -karą dla kierowców, którzy usiądą za kierownicą auta pod wpływem alkoholu, spowodują wypadek, uciekną z miejsca zdarzenia. Nowe przepisy obowiązują od dzisiaj. Jak to wygląda w praktyce i co o nowych zasadach myślę mieszkańcy regionu? Sprawdzamy to!

Konfiskata samochodu - nowe przepisy

Mamy pierwszego zatrzymanego pijanego kierowcę, wobec którego rozpoczęła się procedura konfiskaty samochodu – w Ustroniu na ulicy Katowickiej dziś (14.03.) o drugiej w nocy policja zatrzymała obywatela Ukrainy, który prowadząc audi A3 wydmuchał 2 promile alkoholu.

Konfiskata samochodu – nowy bat na tych, którzy po alkoholu siadają za kierownicę swojego auta

Od dziś policjanci mają prawo zabierać auto kierowcy, jeśli stężenie alkoholu w jego krwi przekracza półtora promila, jeśli spowodował wypadek mając powyżej pół promila alkoholu, lub spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia.
Pojazdy mają trafiać na policyjne parkingi. Czy są one przygotowane na przyjęcie skonfiskowanych samochodów? Tym tematem zajął się Arkadiusz Żabka.

Jak wiadomo, policyjne parkingi mogą przyjąć ograniczoną ilość samochodów. Jesteśmy przygotowani, ale życie to zweryfikuje – usłyszeliśmy od policjantów. Dlatego też zgodnie z procedurą samochód może trafiać na parking innego miasta, lub będzie przekazywany osobie wskazanej przez zatrzymanego pijanego kierowcę. Tak też się stało dziś w Ustroniu, gdzie policja nie odholowała od razu samochodu na policyjny parking, lecz po sporządzeniu dokumentacji po auto przyjechała osoba wyznaczona przez zatrzymanego. Dokumenty trafiły do prokuratury i dopiero sąd zatwierdzi tę konfiskatę. Dlatego też automatycznie każdy samochód pijanego nie będzie trafiał na policyjny parking. Tym bardziej że policyjne statystyki pokazują że w samym tylko Rybniku policja w ubiegłym roku zatrzymała 431 nietrzeźwych kierowców. Z tego 250 kierowców wydmuchało powyżej pół promila.

Kiedy możemy stracić samochód wyjaśnia Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

Adam Jachimczak: Wtedy, kiedy policjanci stwierdzą, że zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila, sprawca jest odpowiedzialny za sprowadzenie katastrofy lub odpowiedzialny za wypadek drogowy, a tych czynów dopuścił się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Dotyczy to też sytuacji, kiedy zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkoholu czy też zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów, nastąpi  to też w przypadku nietrzeźwego lub znajdującego się pod wpływem środka odurzającego jeśli wcześniej był on już skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo też takie przestępstwa związane z katastrofą lub wypadkiem. Bądź też jeżeli znajduje się on w okresie obowiązywania go zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznym w związku z skazaniem za właśnie takie przestępstwo.

A co kierowcy sądzą o nowych przepisach?

A co kierowcy sądzą o nowych przepisach? Zdania są podzielone:

W ubiegłym roku kierujący pod wpływem alkoholu spowodowali 1331 wypadków drogowych, z czego 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W tych wypadkach zginęło 212 osób, a 1506 zostało rannych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj