Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielki powrót legendy w nowoczesnym wydaniu. Ford Mustang Mach-E liderem rynku elektryków w Polsce

Facebook Twitter

Powrót legendy w wielkim stylu. Najnowszy całkowicie elektryczny samochód Forda, Mustang Mach-E podbija serca konserwatywnych fanów tego kultowego wozu jak i tych, którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania. Ten SUV zaskakuje na wielu płaszczyznach, bije rekordy Guinessa z zakresie ładowania i ultrawydajności. Co jeszcze warto wiedzieć o tym samochodzie?

Aby się tego dowiedzieć udaliśmy się do autoryzowanego dealera Forda, firmy Ren-Car w Rybniku. Rozmawialiśmy z Dawidem Bachulem, specjalistą do spraw sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych.

Radio 90: Mustang Mach-E wszedł przebojem na rynek samochodowy?

Dawid Bachul: Mamy bardzo dobre wyniki sprzedaży nie tylko w Polsce. Ten samochód podbija rynki Stanów Zjednoczonych czy chociażby Norwegii. Zainteresowanie jest bardzo duże, mamy go od około miesiąca, wykonujemy jazdy próbne, kilka modeli już wyjechało z naszego salonu. Jest to pierwszy w pełni elektryczny samochód wyprodukowany przez Forda, do tego o bardzo dobrych parametrach.

Radio 90: Było to ambitne wyzwanie dla Forda?

Dawid Bachul: Tak, idziemy w kierunku elektryfikacji, każdy kolejny rok jest do tego zbliżeniem. Przygotowaliśmy się do tego samochodu i w pełni od nowa go zaprojektowaliśmy.

Radio 90: Do tego od razu zabraliście się za Mustanga.

Dawid Bachul: Ten samochód nawiązuje do legendarnego Mustanga nie tylko nazewnictwem, ale i osiągami.

Czysta moc, niesamowite osiągi

Fot. Ford Polska

Radio 90: No właśnie te osiągi są imponujące.

Dawid Bachul: Do wyboru nasi klienci mają kilka wariantów, wszystko tak naprawdę zależy czy jest to napęd tylny, czy 4×4. W podstawowej wersji ten SUV zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w zaledwie 6,1 sekundy. Mamy też przygotowaną specjalną wersję GT, która będzie miała 487 KM i taka moc już naprawdę robi wrażenie: zaledwie 3,7 do 100 km/h. Warto też powiedzieć o potężnym momencie obrotowym, ten wynosi nawet 860 Nm. Jest to przyspieszenie porównywalne tylko do startu samolotu niezależnie od prędkości.

Radio 90: Czy udało się zachować duszę tego legendarnego samochodu?

Dawid Bachul: O to nam chodziło. Wyżej wymienione osiągi i zachowana charakterystyczna linia – przede wszystkim świateł – o tym świadczą. Jest to samochód nieco podwyższony i pięcioosobowy, ale to są elementy praktyczne, które w żaden sposób nie wpływają na duszę tego samochodu.

Ford Mustang Mach-E: elastyczne i komfortowe ładowanie

Radio 90 Powiedz parę słów o zasięgu, bo to w samochodach elektrycznych jest bardzo istotne.

Dawid Bachul: W tym aspekcie pokonaliśmy wszystkie dotychczasowe ograniczenia. Na jednym ładowaniu można przejechać do 610 km. Dysponujemy różnymi bateriami w zależności od tego, jakie klient ma potrzeby.

Radio 90: Parę słów o ładowaniu Mustanga?

Dawid Bachul: Mustang jest do tego bardzo dobrze przygotowany. Mamy kilka możliwości i każda z nich jest szybka i wygodna. Użytkownicy mogą korzystać ze zwykłego domowego gniazdka i gdziekolwiek jesteśmy, możemy ten samochód podładować. Mamy też przygotowaną ładowarkę Ford Wallbox o mocy do 11 kW, która zapewnia krótszy czas ładowania niż standardowe gniazdko, dzięki temu możemy przygotować się do ładowania Mustanga np. u nas w domu. Ładowarki prądu stałego o mocy 50 kW pozwalają uzupełnić baterie od 10% do 80% w ciągu zaledwie 72 minut. Warto też wspomnieć o ładowaniu na trasie, bo z tym też nie będziemy mieli większego problemu. Czeka na nas ponad 150 tys. publicznych stacji z prądem zmiennym, jak i stałym w całej Europie. Ford jest też współzałożycielem IONITY. Ta sieć jest najszybszą drogą do uzupełnienia energii w Mustangu Mach-E. W zaledwie 10 minut ładowarki prądu stałego o dużej mocy (do 150 kW) doładują nam baterie na kolejne 119 km. Wkrótce przy głównych autostradach Europy będzie się znajdowało 400 stacji i 2400 punktów ładowania. Do tego każdy z klientów, który zakupi Mustanga Mach-E, otrzyma dostęp do sieci na preferencyjnych warunkach: 1,41 zł za 1kWh, przy standardowej cenie wynoszącej 3,5 zł.

Fot. Ford Polska

Radio 90: Ten samochód ma też sprawdzony i przetestowany w ekstremalnych warunkach akumulator, o tym też warto wspomnieć.

Dawid Bachul: Wysokowydajne akumulatory testowaliśmy w temperaturach do minus 40 stopni Celsjusza. Są umieszczone w wodoodpornej obudowie otoczonej zabezpieczeniami pochłaniającymi energię ewentualnego zderzenia. Zaawansowany aktywny system ogrzewania i chłodzenia cieczą reguluje temperaturę pracy akumulatora, co pozwala na skrócenie czasu ładowania i zoptymalizowanie osiągów w ekstremalnych warunkach pogodowych oraz jazdy z dużą prędkością. My jesteśmy pewni tych akumulatorów, dlatego udzielamy gwarancji na 8 lat albo 160 tysięcy przejechanych kilometrów.

  • Mustang Mach-E z napędem na tylne koła dostarcza moc maksymalną 269 KM przy akumulatorze standardowym i 294 KM przy powiększonym akumulatorze. Maksymalny moment obrotowy 430 Nm zapewnia przyspieszenia 0-100 km/h w czasie od 6,1 do 6,2 sekundy 1.
  • Mustang Mach-E z napędem na wszystkie koła osiąga moc maksymalną 269 KM z akumulatorem standardowym i 351 KM przy akumulatorze powiększonym, a 580 Nm maksymalnego momentu obrotowego pozwala na przyspieszenie 0-100 km/h w czasie od 5,1 do 5,6 sekundy 1.
  • Mustang Mach-E GT jest standardowo wyposażony w napęd na wszystkie koła i powiększony akumulator wydłużający zasięg. Dysponuje mocą maksymalną 487 KM, maksymalnym momentem obrotowym 860 Nm i przyspieszeniem 0-100 km/h w czasie 3,7 sekundy 1.

Mustang Mach-E to nowoczesny design i bogate wyposażenie

Fot. Ford Polska

Radio 90: Ford Mustang Mach-E jest naszpikowany nowymi technologiami.

Dawid Bachul: Mamy komputer pokładowy, który nie tylko informuje o średnim zużyciu energii, ale także pokazuje nam, w jakim stopniu na ten proces ma wpływ klimatyzacja, temperatura zewnętrzna, użycie akcesoriów czy przebyta trasa. W standardzie w Mustangu otrzymujemy bardzo dużo: wszystkie pakiety bezpieczeństwa, poduszki, nawet te kolanowe co nie jest takie oczywiste we wszystkich samochodach. Jesteśmy w stanie sterować tym pojazdem tylko przy pomocy pedału gazu. W chwili opuszczania odzyskujemy energię do akumulatorów i jesteśmy w stanie zwiększać zasięg. Jeżeli widzimy przed nami sygnalizację z czerwonym światłem lub ktoś zwalnia, nie musimy używać hamulca. Opuszczamy wtedy pedał gazu i jesteśmy w stanie zatrzymać się do zera. Dodatkowe funkcje, jakimi możemy się pochwalić w wyposażeniu standardowym: podgrzewana przednia szyba, aktywny tempomat czy nawet bezprzewodowa obsługa Apple Car Play, jak i Android Auto. Ponadto nasz smartfon może służyć nam jako kluczyk do pojazdu, możemy też go w taki sposób uruchomić. Mamy aplikację FordPass Connect, która pozwala nam zarządzać naszym SUV-em, gdziekolwiek jesteśmy. Możemy go uruchomić, zimą zagrzać a latem schłodzić. Możemy też planować np. na którą godzinę ma być przygotowany do jazdy. Samochód też sam się aktualizuje, klient nie musi przyjeżdżać na serwis. Cokolwiek robi, może to robić bezpośrednio z domu.

Radio 90: Słyszałem o dodatkowej przestrzeni bagażowej.

Dawid Bachul: Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Z przodu dostajemy dodatkowy bagażnik o pojemności 81 litrów z możliwością organizera. Jest to coś dodatkowego i w samochodzie elektrycznym myślę, że będzie się  dobrze sprawdzało.

Radio 90: Moją uwagę przykuł szklany dach.

Dawid Bachul: Nie dziwię się. Nie mamy rolety, ale mamy zastosowanie przyciemnionego szkła, nie przepuszcza 99% promieni UV. Naprawdę robi to wrażenie, daje poczucie wolności i przestrzeni. Podczas jazdy możemy w taki sposób uprzyjemnić sobie podróż.

Mustang Mach-E to także kwintesencja bezpieczeństwa

Radio 90: Mustang Mach-E jest bezpiecznym samochodem?

Dawid Bachul: I to maksymalnie. Już w samym standardzie tak jak wcześniej wspomniałem, otrzymujemy wszystkie pakiety bezpieczeństwa, unikanie przeszkód. Cokolwiek się wydarzy na drodze, samochód pomoże nam unikać tej przeszkody. Jeśli wykonamy gwałtowny ruch kierownicą, który może spowodować utratę panowania nad samochodem, on to zniweluje. Ponadto unikanie martwego pola przy wyjeżdżaniu tyłem powoduje to, że samochód sprawdza, czy kierowca panuje nad tym samochodem i próbuje nie doprowadzić do kolizji.

Mustang Mach-E w programie „Mój elektryk”

Radio 90: Jaka jest cena nowego Mustanga Mach-E?

Dawid Bachul: Cena otwierająca to 216 tys. zł brutto. Jeżeli chodzi o samochody elektryczne, to jest atrakcyjna kwota. Jak już wspomniałem, w samym standardzie otrzymujemy bardzo dużo i tutaj Ford mocno wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dodatkowo dzięki programowi „Mój Elektryk”, możemy skorzystać z dofinansowania 18 750 zł, a posiadając kartę dużej rodziny nawet do 27 000 zł.

Możesz mieć elektryka, a możesz mieć ikonę

” Możesz mieć elektryka, a możesz mieć ikonę” to przewodnie hasło promocyjne nowego Forda Mustanga Mach-E. Aby sprawdzić, co dokładnie oznacza, spotkaliśmy się Kamilem Wolnym specjalistą od reklamy i marketingu w firmie Ren-Car w Rybniku.

Kamil Wolny: Hasło nawiązuje do tego, że Ford zrobił bardzo odważny krok naprzód w całym środowisku motoryzacyjnym. Mustang jest legendą i jak ktoś słyszy tę nazwę, od razu przychodzi mu do głowy 5-litrowy silnik V8. Zastąpiliśmy go nową generacją i teraz jest to jednostka w pełni elektryczna. Kiedy w lipcu ten samochód wchodził na rynek, na lotnisku w Pile odbywała się impreza „Mustang Race”. To głównie zlot entuzjastów pojazdów o silnikach w pełni benzynowych. Zrobiliśmy niespodziankę i zaprezentowaliśmy nową odsłonę tego modelu. Daliśmy go do testów, sprawdzania osiągów i wielu ludzi po prostu przekonało się do nowej wersji. Pierwsza pula tych samochodów rozeszła się jeszcze przed oficjalną premierą. Mach-E robi wrażenie i warto się mu przyjrzeć z bliska.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę.

Dziękujemy i czekamy na Państwa w autoryzowanym salonie Forda Ren-Car w Rybniku.

Kontakt

Ren-Car Sp. z o.o.

Autoryzowany Dealer Ford

  • ul. Gliwicka 190
    44-207 Rybnik
    tel. (32) 793 77 93
    fax. (32) 422 62 78

Więcej: www.grupa-rencar.pl.

Ren-Car w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, LinkedIn.

Jak dojechać

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj