Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024: Frekwencja w II turze nie zachwyciła

Facebook Twitter

Wybory samorządowe 2024 i wyjątkowo niska frekwencja w II turze. W skali kraju to zaledwie 44,06 procenta, a w województwie śląskim jeszcze niżej - 41,93 proc. Jak frekwencja wyglądała w gminach naszego regionu?

wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024 – analizujemy frekwencję

O kilka punktów procentowych mniej we wszystkich miejscowościach, w których odbyły się II tury wyborów samorządowych. Wczorajsza (21.04.) frekwencja nie zachwyca, zainteresowanie głosowaniem w miastach i gminach naszego regionu, gdzie odbywały się dogrywki było zdecydowanie mniejsze niż dwa tygodnie temu.

Można śmiało powiedzieć, że im mniejsza miejscowość, tym zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców w wybory większe. Choć i tak II tura nie gromadzi przy urnach tak dużej ilości osób, jak pierwsze rozdanie. Ale tak zwykle bywa. Liderem, jeśli chodzi o frekwencję, są Marklowice. I to też nie powinno zaskakiwać, bo już od lat właśnie tu jest największa mobilizacja mieszkańców. Tym razem do urn poszło ponad 52 proc. osób, w I turze wynik był jeszcze lepszy, bo to było ponad 63 proc.

W dużych miastach naszego regionu, gdzie mieliśmy dogrywki frekwencja wyniosła około 40 proc. Ponad 40 proc. w Jastrzębiu i Rybniku; Wodzisław, Racibórz – 38 proc. Dwa tygodnie temu wszędzie tam było powyżej 40-stu. Cieszyn duży spadek zaangażowania mieszkańców: w I turze głosowało ponad 47 proc. mieszkańców, w II zaledwie 35 proc., to spadek o 12 punktów procentowych. W Kuźni Raciborskiej, gdzie tuż przed dogrywką z rywalizacji wycofał się jeden z kandydatów, urzędujący burmistrz różnica we frekwencji wyniosła prawie 13 proc. O tyle mniej osób zagłosowało w II turze.

DANE DOTYCZĄCE FREKWENCJI Z PKW

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024