Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiwat nowy król! W Raciborzu wybrano nowego Króla Kurkowego [FOTO, LIVE]

Facebook Twitter

Dziś (19.06.) w Raciborzu odbyła się intronizacja Króla Kurkowego 2022. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12.00 w muzeum przy ul. Gimnazjalnej. Następnie uroczysty pochód przeszedł przez ulicę Długą, by na rynku cała społeczność miejska mogła zobaczyć nowego króla oraz jego radę.

Na intronizację raciborskiego Króla Kurkowego przyjechały delegacje bractw kurkowych z całego regionu. Były przedstawicielstwa z Rybnika, Pszczyny, Rudy Śląskiej, Głogówka, Żor czy Bytomia. Po oficjalnej ceremonii intronizacji i wręczeniu nowemu królowi darów, w towarzystwie prezydenta miasta, orkiestry dętej i mażoretek, przedstawiciele bractw przeszli w oficjalnym korowodzie na raciborski rynek, aby tam wszystkim mieszkańcom Raciborza przedstawić nowego króla oraz jego radę, czyli marszałków prawego i lewego. Będący na wydarzeniu nasz reporter Przemek Niedźwiecki rozmawiał z nowo wybranym królem.

Radio 90: Jak się czuje nowo wybrany król?

Józef Pluta: Bardzo ciekawie. To jest takie doświadczenie życiowe, którego nie było mi dane dotychczas przeżyć. Powiem taką jedną fajną rzecz. Kiedyś udało mi się być w katedrze Notre-Dame i bez świadków mogłem stać obok tronu, na którym siedział Napoleon. Nie miałem wtedy odwagi siąść na tym tronie, no bo nie zasłużyłem. Teraz uważam, że zasłużyłem. Dzięki opatrzności Bożej i trwałości ręki udało się wystrzelać ten tytuł. To już jest 17. tytuł Króla Kurkowego w naszym bractwie. Co roku strzelamy następnego, nowego lub starego. Mamy dwóch braci, którzy dwa razy byli już królami. Przyznam się szczerze, że jest to dla mnie wielki zaszczyt

-powedział Radiu 90 Józef Pluta, Hetman Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Na zdjęciu: Józef Pluta, Hetman Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Jakie ma plany na rządzenie ma nowy król?

Józef Pluta: Jesteśmy stowarzyszeniem, które przede wszystkim stara się podtrzymać tradycje obywatelskiego działania i temu poświęcimy przede wszystkim moje panowanie. To będzie już jakaś tam ciągłość dlatego, że mamy już swój skwer braci strzeleckich, bardzo często na różnego rodzaju imprezach uczestniczymy z naszą bracką artylerią. Jesteśmy zauważalni i jak było tutaj widać przez władze Raciborza, też jesteśmy dostrzegani. Utrwalanie dotychczasowej pozycji i szukanie jeszcze lepszej.

Marszałkiem prawym, czyli osobą, która zajęła w zawodach strzeleckich drugie miejsce, została Paulina Widok, siostra w Raciborskim Bractwie Strzeleckim. Kiedyś także otrzymała tytuł Króla Kurkowego.

Radio 90: Musi Pani dobrze strzelać.

Paulina Widok: Wywalczyłam w strzelaniu o tytuł Króla Kurkowego drugie miejsce, czyli jestem Marszałkiem Prawym.

Radio 90: Na tym stanowisku po raz pierwszy?

Paulina Widok: Tak, byłam już królem, marszałkiem jeszcze nie.

Radio 90: Jak odczucia?

Paulina Widok: No niedosyt, jednak tego króla się chciało…

Za zdjęciu: Paulina Widok, Marszałek Prawy Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Więcej zdjęć:

Zobacz naszą relację live:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj