Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyjątkowa szopka przy jastrzębskim kościele

Facebook Twitter

Przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego podziwiać można drewnianą bożonarodzeniową szopkę, wykonaną przez lokalnego artystę Jerzego Soremskiego. Tradycyjnie zobaczymy Maryję z dzieciątkiem, Józefa, Trzech Króli, pastuszków, anioły oraz liczne zwierzęta.

Wszystkie figury wykonane są z drewna topoli w skali 1:1. Dodatkową atrakcję stanowią żywe zwierzęta, które pojawiają się w parafii już od kilku lat.

Jerzy Soremski zawodowo związany był z kopalną „Jastrzębie”. Zaczął rzeźbić pod koniec lat 70. Chociaż pierwsze prace wykonywał w graficie, to jednak najbardziej cenionym materiałem było i jest dla rzeźbiarza drewno.

Specjalnością artysty są dzieła o tematyce sakralnej, rzeźby figuralne oraz przedmioty użytkowe. W 1999 r. wraz z żoną Małgorzatą Soremską został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Warto nadmienić, że do dnia dzisiejszego, są to jedyne osoby z Jastrzębia-Zdroju działające w tej prestiżowej organizacji. Jerzy Soremski jest rzeźbiarzem nagradzanym i wyróżnianym, a jego prace znajdują nabywców w kraju i za granicą.

Wykonanie szopki zostało dofinansowane ze środków budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj