Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Wspomnienie Adolfa Ryszki [PODCAST]

Facebook Twitter

Na start nowej miejskiej galerii w Rybniku, galerii Rzeczna, zaprezentowane będą prace Adolfa Ryszki. To rzeźbiarz pochodzący w Popielowa. Opowieści o regionie prezentują tę postać.

Galeria Sztuki Rzeczna
Kierowniczka galerii Rzeczna w Rybniku Nina Giba obok rzeźb Adolfa Ryszki

Galeria Rzeczna ma ruszyć w nadchodzącym tygodniu. Podczas otwarcia pokazana będzie twórczość rzeźbiarza – prof. Adolfa Ryszki, urodzonego w Rybniku artysty. Uczył się w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, a potem studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego dzieła znane są na całym świecie, tymczasem w Polsce jego prace były prezentowane tak szeroko tylko w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Zachęcie Narodowej Galerii.

Tworzył dzieła monumentalne, kameralne, portrety i plakiety. Jego prace mają w sobie niezwykły ładunek emocjonalny, są tajemnicze i poetyckie. Artysta posiadał wspaniałe umiejętności warsztatowe, wyczucie formy oraz wyjątkowy szacunek dla materii, w której tworzył. Ważnym aczkolwiek mało znanym fragmentem działalności artystycznej Ryszki są gwasze, akwarele, rysunki i grafiki, wykonane z wielką wrażliwością. Wielu artystów pozostawało pod wpływem tego znakomitego twórcy. Niezależność i indywidualność Ryszki sprawiły, że jego dorobek twórczy pozostaje wciąż odporny na upływ czasu.

– czytamy na stronie galerii Rzeczna.

Opowieści o regionie: Wspomnienie Adolfa Ryszki

Arkadiusz Żabka rozmawiał z kuratorem wystawy, Jarosław Pajek opowiada o sztuce Ryszki:

To jest jego powrót do macierzy, do miejsca, w którym się urodził.

Posłuchaj rozmowy:

Jarosław Pajek, kurator wystawy Adolfa Ryszki w Rybniku

Opowieści o regionie: Wspomnienie Adolfa Ryszki

Autorem drugiej wystawy jest Chris Niedenthal, mistrz fotografii reportażowej. Dzięki współpracy z Domem Spotkań z Historią, blisko 200 prac autora zostanie zaprezentowanych szerszej publiczności, przybliżając tym samym najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięcioleci. Co ciekawe, wystawa ta będzie pierwszą prezentacją prac Niedenthala na Śląsku w ogóle. A ta konkretnie była pokazywana jedynie w Warszawie i Łodzi. Mistrz zaszczyci wydarzenie osobiście.

Opowieści o regionie: Wspomnienie Adolfa Ryszki

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj