Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamów lekturę, a potem odbierz w skrytce. Książkomat w Godowie

Facebook Twitter

Zamów lekturę, a potem odbierz w skrytce. Książkomat stanął w Godowie, tuż przed budynkiem tamtejsze biblioteki. Jak skorzystać książkomatu? Działa jak paczkomat.

fot. facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Godowie

Zamówić książkę, czasopismo czy audiobook należy przez katalog elektroniczny, w opcji odbiór zaznaczyć, że odbiór w książkomacie. Zamówienie można też złożyć telefonicznie, paczka trafia do jednej z dwudziestu jeden skrytek, a czytelnik otrzymuje SMS z jednorazowym kodem dostępu. Na odbiór ma 24 godziny. To nowość w regionie, w trudnym- także dla bibliotek- czasie pandemii.

Biblioteka w Godowie chwali się, że mimo, iż nie działała przez 198 dni minionego roku, nie odnotowała spadku czytelnictwa. Z zasobów 6 filii korzystało 2 307 osób, najwięcej- ponad pół tysiąca- pochodzi z Gołkowic. I jeszcze jedno, a propos nowości: popularnością cieszy się utworzona w październiku minionego roku „Wypożyczalnia puzzli i gier planszowych”. W ciągu 2 miesięcy zarejestrowano 186 wypożyczeń gier i puzzli.

W ubiegłym roku z zasobów wszystkich 6 bibliotek korzystało 2 307 użytkowników, którzy byli mieszkańcami:

  • Godowa – 325 osób,
  • Gołkowic – 523 osoby,
  • Krostoszowic – 114 osób,
  • Łazisk – 273 osoby,
  • Podbucza – 34 osoby,
  • Skrbeńska – 159 osób,
  • Skrzyszowa – 421 osób
  • Spoza gminy Godów zarejestrowanych było 98 czytelników.

Niektórzy dokonywali wypożyczeń w kilku placówkach. 46 % czytelników korzystało z zasobów biblioteki głównej, która też dysponuje największymi zasobami.

Biblioteki publiczne gminy oferowały prawie 71 tyś. woluminów książek, 311 materiałów audiowizualnych i 31 tytułów czasopism bieżących. W 2020 roku wzbogaciły swoje zbiory o 3 229 książek i 20 audiobooków. Ze środków samorządowych zakupiono 1 902 wol., a dzięki dotacji z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa przybyło 817 publikacji. Dary książkowe, głównie osób prywatnych i lokalnych instytucji, uatrakcyjniły ofertę biblioteki o 508 wol..

Przy liczbie ponad 19 tys. odwiedzin w ciągu roku, wszystkie materiały biblioteczne zostały wypożyczone prawie 41 tys. razy, z czego odnotowano: 39 tys. wypożyczeń książek, 246 audiobooków i 1,6 tys. czasopism.

Nowością ubiegłego roku jest utworzona w październiku „Wypożyczalnia puzzli i gier planszowych”. Kolekcja 164 egz. udostępniana jest bezpłatnie dla wszystkich użytkowników. Do dyspozycji odwiedzających są puzzle od 3 do 2500 elementów, gry klasyczne, przygodowe, edukacyjne i logiczne. Zasoby tworzą dary osób prywatnych oraz zakupy ze środków własnych. W ciągu 2 miesięcy zarejestrowano 186 wypożyczeni gier i puzzli.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj