Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zdrowy Dyżur w Radiu 90: Krótkowzroczność u dorosłych [artykuł sponsorowany]

Facebook Twitter

Krótkowzroczność to problem nie tylko ze wzrokiem u dzieci. Także dorośli mają dość powszechnie wady polegające na dobrym widzeniu z bliska oraz słabszym widzeniem z dali. Wynika to z czasu, jaki spędzamy przed smartfonem czy komputerem. W Radiu 90 w programie Zdrowy Dyżur powiemy o krótkowzroczności u dorosłych i nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu optyki okularowej.

Krótkowzroczność u dorosłych

Naszym gościem jest Paweł Chacewicz, przedstawiciel firmy Rodenstock. Razem z nim apelujemy o przerwy w pracy, dla zdrowia oczu.

To ważne, by oderwać wzrok od komputera czy telefonu.

Paweł Chacewicz: W każdym smartfonie jest taka statystyka, która pozwala nam określić, jak dużo patrzymy na to urządzenie w ciągu dnia. Wiele osób może się zdziwić, jak dużo razy zerka na telefon, to często nawet kilka do kilkunastu dziennie. U dorosłych również dużym problemem jest krótkowzroczność. W tej chwili badania twierdzą, że około 1/3 światowej populacji jest już krótkowzroczna. Są prognozy, że do 2050 roku 5% populacji świata będzie osobami krótkowzrocznymi. Krótkowzroczność oczywiście objawia się tym, że nie jesteśmy w stanie widzieć ostro przedmiotów, które znajdują się daleko od nas.

Co z tym zrobić?

Paweł Chacewicz: Ważna jest pewna higiena pracy wzrokowej, czyli robienie odpowiednich przerw, w odpowiednich przedziałach czasowych. Unikajmy takiego ciągłego patrzenia na bliskie odległości, ponieważ to patrzenie na bliską odległość jest dużym problemem. Jeżeli mamy możliwość, popatrzmy za okno, popatrzmy na przyrodę, na rzeczy, które są zielone. To rozluźnia akomodację, powoduje, że nasze oczy mogą odpocząć.

Krótkowzroczność u dorosłych. Co powinno nas zaniepokoić?

Wszelka utrata ostrości widzenia, szczególnie gdy dzieje się to nagle.

– mówi Paweł Chacewicz z firmy Rodenstock.

Jeśli chodzi o wzrok u dorosłych, sposób widzenia zmienia się z wiekiem. Warto sprawdzić jaki wzrok mieli rodzice i od kiedy nosili okulary.

Paweł Chacewicz: Są badania, które twierdzą, że jeżeli oboje rodziców miało krótkowzroczność, to możliwość wystąpienia krótkowzroczności u dzieci jest między 35- 60%. Jest to bardzo istotny czynnik, który może mieć wpływ na wystąpienie wady wzroku. Ważne jest prawidłowe korygowanie wady wzroku. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań, ponieważ to poprawi nam komfort funkcjonowania w okularach i ogólnie życia. A z drugiej strony regularne sprawdzanie i odpowiednie korygowanie wad wzroku, chroni nas przed pogłębieniem się tych problemów. Nie traktujmy okularów jako protezy na życie, musimy okulary dopasowywać do zmieniającej się wady, ale też regularnie ją kontrolować. Nie czekajmy, aż zobaczymy, że już jest jakiś problem z naszymi oczami, tylko regularnie wykonujmy badania kontrolne. Szczególnie jeżeli jesteśmy już po 40. roku życia. Bardzo ważna jest cykliczność badań, ponieważ wcześnie wykryte choroby oczu, pozwalają na szybką reakcję i dają większe szanse w leczeniu.

Krótkowzroczność u dorosłych. Nowoczesna diagnostyka oka

fot.pixabay.com

Trzeba się badać i powtarzać regularnie badania wzroku. Te badania w XXI wieku są nowoczesne i często dobrane do konkretnej osoby. To między innymi skanery do dokładnej analizy oka.

Paweł Chacewicz: Skaner jest to urządzenie diagnostyczno- pomiarowe. Urządzenie ma dwojakie zastosowanie, bo z jednej strony może być urządzeniem stosowanym przez okulistów do diagnostyki problemów z oczami, czy przez optometrystów do przesiewowego wyszukiwania problemów związanych z oczami. Urządzenie może nam pozwolić na przykład na mierzenie ciśnienia w gałce ocznej, zmierzenie długości komory przedniej i wychwycenie problemów potencjalnie jaskrowych. Pozwala na wychwycenie problemów potencjalnie związanych z zaćmą. Urządzenie pozwala nam również na uchwycenie pewnych symptomów różnego rodzaju chorób rogówki. Natomiast drugą ważną dla nas, jako producenta soczewek okularów funkcją skanera, jest możliwość wykorzystania pomiarów urządzenia do wyliczania i produkcji soczewek okularów.

Technologie wyliczenia i wykonania soczewek zmieniają się, są coraz bardziej doskonałe:

Paweł Chacewicz: Jeśli chodzi o to, jak funkcjonowała i funkcjonuje do tej pory optyka okularów, to jest dążenie do korekcji wady wzroku, ale też do redukcji zniekształceń i aberracji, czyli jakby zaburzeń w układzie optycznym oka. To dążenie wynika z tego, że my tak naprawdę widzimy mózgiem, oko jest naszym odbiornikiem, jeżeli damy lepszy obraz, to mózg może podjąć decyzję w dynamicznych sytuacjach czy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. I stąd dążenie do jak najlepszego wykonania, jak najlepszych soczewek okularowych, które możliwie najlepiej redukują nie tylko wadę wzroku, ale też zniekształcenia układu optycznego. Dużym ograniczeniem w wykonywaniu i wyliczaniu soczewek okazał się model oka. Oko jest bardzo złożonym narządem, żeby soczewkę dobrze wyliczyć, to musimy przyjąć jakieś założenia, czyli musimy założyć, że oko jest jakieś i patrząc na wszystkich użytkowników okularów ciężko było wyliczyć i do każdego dopasować tą podstawę do wyliczenia soczewki. I stąd został stworzony taki uniwersalny uśredniony model oka, który służy do wyliczania soczewek okularowych. Czyli mamy super soczewki uwzględniające bardzo wiele parametrów, natomiast wszystkie są stworzone w oparciu o taki statyczny model oka dla każdego użytkownika taki sam. I okazuje się, że jeżeli chodzi o ten model oka, tylko około 2% użytkowników w pełni wpisuje się w ten model. Widzimy jak duży jeszcze jest tutaj potencjał do poprawy i jak optyka okularowa może być lepsza.

Soczewki biometryczne są bardzo precyzyjnie wykonane.

Paweł Chacewicz: One są wyliczane z dokładnością do 0,01 dioptrii. Tradycyjna soczewka okularowa ma dokładność do 1/4 dioptrii. Precyzja wyliczania i kalkulacji jest dużo wyższa i takie podejście pozwala nam na korekcję aberracji układu optycznego i dążenie do możliwie najlepszego widzenia. Dzięki temu nasz mózg  otrzymuje precyzyjne informacje, w takich okularach mamy większy kontrast, lepszą ostrość, również lepsze, ostrzejsze widzenie po zmroku.

Soczewki progresywne

Paweł Chacewicz: Soczewki progresywne są to soczewki, które pozwalają nam skorygować tak naprawdę dwie wady wzroku, korygują wadę wzroku do dali oraz wadę wzroku związaną z naszym wiekiem (…). Mamy uniwersalne okulary, które pozwalają nam patrzeć na każdą odległość, dają nam swobodę, nie musimy zmieniać tych okularów. Te najbardziej zaawansowane soczewki progresywne uwzględniają nie tylko wadę wzroku, ale też kluczowe parametry związane z budową twarzy, z ustawieniem tej soczewki przed okiem i wielkością źrenicy… Możemy również uwzględnić to, jak użytkownik okularów żyje, jakie ma hobby i jak pracuje. Takie soczewki progresywne mogą być również wykonane jako okulary biometryczne, dzięki czemu redukujemy zniekształcenia i ograniczenia w polu widzenia.

Krótkowzroczność u dorosłychmat.prasowe

Soczewki biurowe

Paweł Chacewicz: Soczewka biurowa jest formą soczewki progresywnej, tylko przeznaczona jest nie do patrzenia, a do patrzenia blisko i na komputer. Dzięki temu, że nie jest to w pełni progresywna soczewka, a biurowa, mamy szersze pole widzenia, szczególnie przy patrzeniu na komputer. Możemy zachować naturalne ustawienie głowy przy patrzeniu na komputer (…). Soczewka biurowa również może być dopasowana w tych najlepszych wersjach do budowy twarzy, do specyfiki naszego miejsca pracy, to wszystko musimy przedstawić optykowi, który takie produkty dla nas wykonuje. Myślę, że ważna jest ochrona przed światłem niebieskim, czyli światłem emitowanym przez wyświetlacze i monitory. Soczewki, czy to biurowe, czy progresywne, czy innego typu mogą mieć specjalne powłoki antyrefleksyjne, które chronią przed światłem niebieskim.

Soczewki relaksacyjne

Paweł Chacewicz: Są przeznaczone dla osób miedzy 20. a 40. rokiem życia, które dużo patrzą na bliską odległość, które dużo czytają, używają smartfona, tabletu. Są to soczewki, które korygują przede wszystkim wadę wzroku do dali, natomiast w dolnej części mają niewielkie zwiększenie mocy w plus. Pozwala to soczewce w naszym oku mniej akomodować (…). W tej chwili to jeden z takich najszybciej rozwijających się segmentów soczewek okularowych. One również mogą być wykonane jako soczewki biometryczne. Dzięki temu zapewniamy ostre widzenie na każdą odległość. W przypadku soczewek relaksacyjnych również warto pomyśleć o ochronie przed światłem niebieskim, ponieważ często są głównie używane właśnie u osób, które dużo patrzą na urządzenia cyfrowe.

Masz pytanie do naszego specjalisty? Napisz!

  Imię / Pseudonim (wymagane)

  Skąd piszesz? (wymagane)

  Moje pytanie!

  Oświadczam, że zapoznałem się z poniższymi informacjami dotyczącymi ochrony moich danych osobowych (wymagane):

  Rozwiń

  1. Administratorem Danych Osobowych podawanych w powyższym formularzu kontaktowym jest RADIO 90 SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. KRS 0000062991. SĄD REJONOWY W GLIWICACH, X WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO, wpis do rejestru: 19.11.2001.
  2. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Dane osobowe będą przetwarzana wyłącznie dla potrzeb komunikacji, z osobą która je udostępniła w sprawie wskazanej w formularzu kontaktowym. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest ich udostępnienie przez osobę, której dane dotyczą dla potrzeb realizacji zainicjowanego kontaktu (art. 6 ust. 1 lit. a RODO*)
  3. Dane osobowe będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji sprawy, w której nastąpił kontakt, a następnie zostaną usunięte.
  4. Administrator Danych Osobowych może powierzyć przetwarzanie danych osobowych podmiotom współpracujących w zakresie jego obsługi technicznej i organizacyjnej, w zakresie niezbędnym do realizacji zagadnienia objętego zgłoszeniem. W szczególności powyższe powierzenie może nastąpić na rzecz podmiotu powiązanego spółki RADIO 90 SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
  5. Każdy, kto podał Administratorowi Danych Osobowych swoje dane osobowe ma prawo: (1) żądania dostępu do swoich danych osobowych, na podstawie art. 15 RODO*, (2) sprostowania danych, na podstawie art. 16 RODO*, (3) usunięcia danych, na podstawie art. 17 RODO*, (4) ograniczenia przetwarzania danych, na podstawie art. 18 RODO*, (5) przenoszenia danych, na podstawie art. 20 RODO*, (6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych, na podstawie art. 18 RODO* (7) cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych, na podstawie art. 7 ust. 3 RODO*.
  6. Prawa, o których mowa powyżej, mogą być wykonane przez przesłanie stosownego wniosku w formie pisemnej na adres: Radio 90, ul. Rudzka 13E, 44-200 Rybnik.
  7. W przypadkach uznania, iż przetwarzanie danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych narusza przepisy RODO* przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Kontakt z Administratorem Danych Osobowych jest możliwy: (1) w formie pisemnej na adres: Radio 90, ul. Rudzka 13E, 44-200 Rybnik, lub (2) drogą e-mail na adres: redakcja@radio90.pl,
  9. Więcej o ochronie Twoich danych osobowych dowiesz się z Polityki Prywatności. * RODO - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, obowiązujące od dnia 25.05.2018r.

  OKO-MED Nowoczesny Salon Optyczny

  Kontakt

  Wodzisław Śląski, ul. Zamkowa 4 lok. 2

  tel. 530 440 832

  Jak dojechać

  Kontakt

  Godów ul. 1Maja 11 a (C.H. Krzyżok)

  tel. 883 915 890

  Jak dojechać

  OKO- MED w sieci

  www.okomed.info.pl

  www.instagram.com/okomed.wodzislaw

  www.facebook.com/okomed.wodzislaw.sl

  Partnerzy

  Rodenstock

  Rodzic sportowca

   

   

  Najnowsze

  R E K L A M A

  Polecamy dzisiaj

  Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023