Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zdzisław Kuczma: ”Jakość powietrza zależy od temperatury i wiatru”

Facebook Twitter

Przyszła zima, przyszedł smog. Normy przekroczone o kilkaset procent. Tak jest w całym regionie. Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego z którym rozmawiał Arkadiusz Żabka nie ma wątpliwości, że dopóki kopciuchy nie zostaną zlikwidowane to smog będzie, bo temperatura i wiatr ma wpływ na to czym oddychamy.

To raczej wynika z tego, że do tej pory nie mieliśmy zimy. Jakość powietrza zależy nie od żadnych działań, tylko od temperatury i od tego czy jest wiatr.

Radio 90: To niestety ustawia nas do pionu.

Tak, do póki nie zrobimy porządku z kopciuchami to tak będzie. Jeżeli będą niskie temperatury i brak wiatru, to będziemy mieli zabójcze powietrze, kilkaset normy przekroczone(..).

Radio 90: Niestety na tle Europy wypadamy bardzo blado, a właściwie bardzo czerwono.

To jest po prostu tragedia.

Jak mówiliśmy już w Radio 90, w województwie śląskim wymienić trzeba 600 tysięcy pieców. Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej jest na to czas do końca przyszłego roku. Dziś już wiadomo, że jest to nierealne. Dlatego też zdaniem Zdzisława Kuczmy konieczne są ostrzejsze działania ze strony samorządu w walce ze smogiem:

To, że nie wymienią to jest tylko i włącznie wina tych, co są zobowiązani żeby wymienić. Proszę zwrócić uwagę, ze uchwała antysmogowa weszła w życie 1 września 2017 roku, teraz mijają 3 lata, a w przyszłym roku 4 – to chyba wystarczający czas żeby to zrobić. Dlatego bat powinien się pojawić od 1 stycznia 2022 roku, bo nie ma innego wyjścia. Ja myślę, że z tymi kopciuchami to zostaną osoby, na które inne metody nie działają.

Jeżeli dziś nie musicie to nie wychodźcie na zewnątrz ostrzegamy razem z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Normy jakości powietrza przekroczone są nawet o 700 procent.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj