Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób to sam: Ogród i trawnik. Jak wybrać odpowiednią kosiarkę? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Dziś w naszym cyklu Zrób to sam, w Radiu 90 wracamy do naszego poradnika dotyczącego ogrodu. W ubiegłym tygodniu sadziliśmy trawnik, dziś o tym co w ogrodzie jest niezbędne: kosiarki. Jakie wybrać? Naszym doradcą jest Daniel Pieczka z Castoramy Gliwice.

Jak wybrać kosiarkę?

Daniel Pieczka: Podejmujemy decyzję w oparciu o powierzchnię, rodzaj terenu, czy mamy pagórki oraz pod względem rodzaju napędu. Mamy kilka rodzajów, najczęściej klienci mówią: elektryczne, spalinowe, ale zapominają o najprostszej kosiarce, jaką jest kosiarka ręczna. Kosiarki ręczne polecałbym jeżeli jest trawnik 150- 200 metrów, wtedy bez problemów damy sobie radę.  Nie jest to najpopularniejszy wybór klientów, mimo, że posiada bardzo wiele zalet. Jest bardzo prosta w obsłudze, jest najbardziej ekologiczna opcja; nie ma napędu elektrycznego, nie ma żadnych spalin, wszystko jest na zasadzie zwykłych noży.

Daniel Pieczka, Castorama Gliwice

Kosiarki elektryczne

Daniel Pieczka: Na średni trawnik to zdecydowanie kosiarka z silnikiem elektrycznym, ten typ kosiarek jest najbardziej popularny. Myślę, że bardzo ważna rzeczą jeśli chodzi o zakup kosiarki elektrycznej jest jej szerokość, możliwość podnoszenia lub obniżenia kosiarki, tak by podcięła nam trawę na odpowiedniej wysokości oraz jej moc. Jeśli mamy trawnik o powierzchni około 200 metrów, wtedy kosiarka o mocy 1000-1200 W bez problemu da sobie radę, jeśli jednak trawnik jest trochę większy, wówczas polecałbym kupić taką o mocy 1600- 1800 W. Trzeba pamiętać, że kosiarki elektryczne mamy w dwóch opcjach: z obudową plastikową oraz obudową aluminiową. Jeśli chodzi o wytrzymałość, plastikowa jest słabsza, więc jeśli trafimy na większy kamień, odbije się i może nam uszkodzić obudowę. Idealnym rozwiązaniem jest kosiarka z obudową aluminiową, jest lekka, wytrzymała, ale przez to droższa.

Kosiarki spalinowe

Daniel Pieczka: Kosiarkę spalinową polecałbym jeżeli mamy trawnik 600- 1200 m2. Ze względu na to, że  kosiarki spalinowe mamy na troszeczkę większe areały, posiadają one większe kosze. W kosiarkach elektrycznych to od 25 do maksymalnie 50 litrów pojemności, a w kosiarce spalinowej mamy za to do nawet 80 litrów. Kolejną różnicą jest szerokość samej maszyny, kosiarki elektryczne ze względu na to, że są na mniejsze tereny, są dość wąskie, maksymalnie około 42 centymetrów, w kosiarkach spalinowych zaś bez problemu znajdziemy kosiarki 46, które jak najbardziej nadają się do trawników o powierzchni 600 m2. Są też kosiarki spalinowe jeszcze większe- 51, 53, które możemy użyć do jeszcze większych areałów.

Radio 90: Ważne też ile przeszkód jest w trawniku.

Daniel Pieczka: Jak najbardziej, w tym wypadku mamy trudny wybór jeśli chodzi o kosiarkę spalinową, czyli czy wybieramy kosiarkę z napędem czy bez. Jeśli przeszkód mamy dość dużo, polecałbym kupić kosiarkę bez napędu. Bez problemu możemy wjechać w przestrzenie, np. między drzewami, między krzewami, możemy bez problemów manewrować w takich miejscach. Jeżeli za to mamy dużą, prostą powierzchnię, którą możemy kosić w odcinkach, to polecałbym kosiarkę napędową, nie musimy używać siły. Kosiarka jedzie sama, a my nią kierujemy by dojechać do lokalizacji.

Traktorki do koszenia

Posłuchaj rad naszego specjalisty, to doradca działu Ogród w Castorama Gliwice:

Roboty koszące

Daniel Pieczka: Roboty koszące nie są u nas popularne ze względu na swoją cenę. Nie wszyscy lubią prace w ogrodzie i jeżdżenie kosiarką, zmienianie paliwa czy chodzenie z kablem, automatyczny robot koszący rozwiązuje wszystkie nasze problemy jeśli chodzi o ogród. Nie potrzebujemy niczego do obsługi takiej kosiarki, jedyne co to trzeba rozwinąć przewód wokół działki i kosiarka jeździe sobie na wyznaczonym terenie po trawie.

Radio 90: Robot koszący jest dla wszystkich fanów smartfonów i aplikacji, bo można nim sterować z telefonu.

Daniel Pieczka: To bardzo ważna funkcja, na ekranie smartfona możemy ustawić wszystko czego chcemy. Możemy ustawić harmonogram pracy, kosiarka może kosić, np. w nocy, gdyż jest dosyć cicha, nie będzie przeszkadzała sąsiadom.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Magazyn Zrób to sam z Castoramą Gliwice w Radiu 90 w każdą sobotę między 10.00 a 12.00. Bądźcie z nami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022