Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Budżet Gorzyc na 2024 rok. Jakie wydatki zaplanowano?

Facebook Twitter

Ponad 32 miliony złotych na inwestycje zostanie przeznaczonych w gminie Gorzyce w 2024 roku. "Nasz tegoroczny budżet, jest budżetem zrównoważonym" - mówi w rozmowie z Radiem 90 wójt, Daniel Jakubczyk.

wyniki wyborów w gorzycach

Budżet Gorzyc na 2024 rok

Duży nacisk położony jest na redukcję zadłużenia, które według obliczeń na koniec tego roku powinno wynieść niespełna 5 milionów złotych. Ograniczenie zadłużenia nie ma jednak wpływu na inwestycje, te największe są możliwe dzięki dofinansowaniom ze środków zewnętrznych:

Daniel Jakubczyk: Będziemy kontynuowali prace, które ruszyły w 2023 na największym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Turze Śląskiej, to 15 tysięcy metrów sześciennych, około pół tysiąca uczniów. Szkoła przechodzi w tej chwili kapitalny remont, termomodernizację, wymianę źródła ciepła, czyli będzie taka nowa przestrzeń, po wcześniejszych inwestycjach, bardzo podobnych w przedszkolu w Rogowie i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Olzie. Dwa pozostałe zadania są niewiele mniejsze, jeżeli chodzi o kubaturę, to jest remont, termomodernizacja, przebudowa budynku Biblioteki Gminnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie. Wartość zadania kosztorysowa opiewa na około 8 milionów złotych.

Kolejna tak duża inwestycja to termomodernizacja, remont, częściowa adaptacja na cele kulturalno-świetlicowe budynku domu sportu, kultury i rekreacji w Turzy Śląskiej:

Daniel Jakubczyk: Nie będzie też przerwy w inwestycjach drogowych, w przypadku dróg powiatowych, gdzie zadania współfinansuje, trwa projektowanie między innymi dokumentacji dla dalszych odcinków ulicy Raciborskiej do granicy z gminą Lubomia i skrzyżowania z drogą wojewódzką w Syryni. Jeżeli chodzi o drogi gminne, to największe zadania, to jest kontynuacja przebudowy odwodnienia całych kwartałów ulic Parkowej, Polnej i Wiejskiej w Czyżowicach, zadanie, które ruszyło w ubiegłym roku, które będziemy kontynuowali przez cały rok 2024.

Prowadzone będą też remonty dróg dzięki dotacjom zewnętrznym:

Daniel Jakubczyk: Pozyskaliśmy także środki zewnętrzne na modernizację przebudowy ulicy Spacerowej, tam bardzo mocno i intensywnie rozwija się zabudowa i tym ostatnim zadaniem z tych większych zadań z dofinansowaniem, to będzie modernizacja, przebudowa ulicy Dąbrowy w miejscowości Bluszczów, teren takiej niewielkiej strefy przemysłowej w zasadzie działał już w tej chwili kilka firm, ale są też budynki jednorodzinne. Drogę będziemy modernizować.

Z budżetu gminy Gorzyce na drogi w 2024 roku przekazanych zostanie około 16 milionów złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj