Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zwolnienia w szkołach. Potrzebny program wsparcia dla zwalnianych

Facebook Twitter

Będzie program wsparcia dla nauczycieli zwalnianych z pracy. Pomoc uzyskają pracownicy oświaty w powiecie wodzisławskim. Tamtejsze starostwo wraz z Powiatowym Urzędem Pracy postanowiło pomóc tej grupie zawodowej. A problem jest duży.

Urzędnicy nie chcą zostawiać zwalnianych samym sobie. To problem, który trzeba i można rozwiązać.

180 osób jest zarejestrowanych w zawodzie nauczyciela, natomiast 75 osób zostało zwolnionych, osoby, których ostatnim pracodawcą była szkoła czy inna placówka oświatowa. Program ma wspierać nauczycieli, którzy znaleźli się bez pracy i polega na tym, aby pomóc znaleźć drogę, która doprowadzi ich do zatrudnienia ale poza oświatą, poza systemem edukacji.

–  przekonuje Angelika Krzywodajć z wodzisławskiego pośredniaka. Wspomniana liczba może jeszcze wzrosnąć w sierpniu, kiedy to rejestrować będą się zapewne kolejni, zwolnieni z końcem tego roku szkolnego nauczyciele. Wprowadzenie programu to nasza odpowiedź na trudną sytuację na rynku pracy spowodowaną niżem demograficznym oraz zmianami programowymi w szkołach – dodaje Angelika Krzyowdajć. Na co zatem mogą liczyć byli pracownicy oświaty?

Chcemy otoczyć ich opieką, nazywamy to poradnictwo indywidualne czy też grupowe, czyli dostęp do doradcy zawodowego i tutaj doradca będzie pomagał wydobyć umiejętności, zdolności, które nauczyciele sobie uświadamiają, ale też ustalenie takiej drogi, zaplanowanie przyszłości zawodowej. Będzie możliwość uczestniczenia w szkoleniach indywidualnych bądź ukończenia studiów podyplomowych, ale tu będzie wymóg posiadania potwierdzenia od przyszłego pracodawcy o zatrudnieniu.

Będzie także pomoc dla tych z nauczycieli, którzy chcą otworzyć własną działalność gospodarczą:

Istnieje taka możliwość, mamy przygotowane środki na dotacje na otwarcie własnej przedsiębiorczości, ale to będzie na pewno dla grupy osób, które mają ten potencjał przedsiębiorczości w sobie (…).

Dodajmy, że program wsparcia dla zwalnianych nauczycieli w powiecie wodzisławskim rusza we wrześniu, rozpocznie go 3-tygodniowe szkolenie dotyczące poszukiwania pracy. Koszt całej akcji to około 475 tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021