Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Konferencja o edukacji w Wodzisławiu: W jakiej kondycji jest polska szkoła?

Facebook Twitter

Konferencja o edukacji w Wodzisławiu: W jakiej kondycji jest szkoła w naszym kraju? Czy nauczyciele dostrzegają potrzebę zmian? Czy wyzwania z którymi mierzy się dzisiejsza młodzież, są takie same jak jeszcze dekadę temu? To między innymi o tych tematach debatowano w Wodzisławiu podczas dwudniowego spotkania dla nauczycieli i dyrektorów.

Konferencja o edukacji w Wodzisławiu

Konferencja o edukacji w Wodzisławiu: Mamy kryzys, potrzebujemy zmian

Polska szkoła jest w kryzysie i potrzebuje zmian, świat się zmienia i nauka też musi się zmieniać – przekonywano podczas wodzisławskiej konferencji edukacyjnej. Przez dwa dni w Pałacu Ditriechsteinów nauczyciele, dyrektorzy szkół, ale przede wszystkim zaproszeni prelegenci dyskutowali co zrobić, by było lepiej. – Źródłem kryzysu jest były Minister Edukacji Przemysław Czarnek – uważa Marta Młyńska specjalistka do spraw edukacji i rozwoju osobistego:

Marta Młyńska: Nauczycielki, nauczyciele, dyrektorki, dyrektorzy byli przez te „ileś” lat, za czasów „czarnych – Czarnkowych” zatopieni w lęku, mieli mnóstwo obaw z racji tego, że tam w ogóle nie było poczucia bezpieczeństwa. Nie mieli poczucia bezpieczeństwa ani stricte finansowego i żadnego innego. Jedna zmiana za drugą – wszystkie oczywiście chore, uwłaczające ludzkiej godności, chore wartości wyznawane. I to wszystko powodowało, że one i oni byli rozedrgani, zalęknieni i bardzo często pod presją wynikającą z poczucia ciągłej kontroli z góry. Wiecznie byli w poczuciu opresji…

Młyńska dodaje, że z wielką nadzieją środowisko patrzy na zmianę rządu, a podwyżki dla nauczycieli są jednym z elementów które nieco poprawią sytuację. Przemysław Staroń uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku 2018, dodaje, że największe zmiany zaczynają się od małych wspólnot takich jak ta w Wodzisławiu Śląskim:

Przemysław Staroń: Wodzisław Śląski jest świetnym przykładem takiej wspólnoty i wierzę w to, że jeśli te różne wspólnoty będą miały gotowość do0 tego, aby rozwijać to, pod dobrymi skrzydłami. W tej chwili, po zmianie władzy, nie chodzi o to, że ma być idealnie, ale chodzi o to żeby przestało być przemocowo. Ja wierzę, że krok po kroku idziemy  ku temu. Jeśli małe wspólnoty będą dążyć do tego, aby się rozwijać, aby mieć możliwość działania, wolność połączoną z poczuciem wsparcia – to wtedy ja jestem dobrej myśli.

Przemysław Staroń i Marta Młyńska

Konferencja o edukacji w Wodzisławiu: Nauczyciele też nie mogą stać w miejscu

Szkoła nie może stać w miejscu. Zmienić się muszą sami nauczyciele – dodaje Marta Florkierowicz Borkowska nauczycielka z Pielgrzymowic, uhonorowana tytułem Nauczyciel Roku 2017:

Marta Florkierowicz Borkowska: Nauczycieli potrzebują takiego impulsu, takiej iskry, ale też pokazania konkretnych przykładów, że można, że da się, chociaż bez wsparcia systemowego będzie trudno.

Radio 90: Do jakie szkoły chętnie będą chodzili i uczniowie i nauczyciele i rodzice nie będą tak roszczeniowi, jak są dzisiaj…

Marta Florkierowicz Borkowska: Myślę, że szkoła oparta na partnerstwie,, na relacjach, na zbudowaniu wspólnego zaufania, że zmierzamy w tym samym kierunku, tylko czasem porozumiewamy się w innych językach,. Chodzi o to, żeby w tym dialogu znaleźć ten punkt wspólny, bo wszyscy mówimy o tym samym – o dobru naszych dzieci i o och przyszłości.

Marta Florkierowicz Borkowska:

Konieczna jest zmiana naszej mentalności by szkoła zaczęła zmierzać w dobrym kierunku – dodaje Justyna Orszulak dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim:

Justyna Orszulak: Najtrudniejsza zmiana o której mówimy, to jest zmiana, która ma się zadziać w głowach. Zmiana mentalności. Każdy z nas był w jakieś szkole, dlatego wszyscy uważają, że są ekspertami od edukacji, bo każdy do szkoły chodził. I bardzo często przenosimy tą szkołę do której chodziliśmy my rodzice, my nauczyciele, do której chodziliśmy lat temu 20, 30 czy 50 na nasze dzieci, natomiast te dzieciaki żyją już w całkiem innej rzeczywistości i czy chcemy czy nie chcemy, ta zmiana szkoły nas czeka. Część nauczycieli jest bardzo gotowa na zmiany, część nauczycieli wdrażała zmiany 40 lat temu, 10 lat temu, czy robi to teraz i jest bardzo otwarta. Natomiast część nauczycieli to są ludzie bardzo zamknięci.

Justyna Orszulak

Organizacja konferencji w Wodzisławiu Śląskim nie była przypadkowa. Miasto jest pionierem w wdrażaniu nowych rozwiązań w oświacie – mówi Izabela Kalinowska zastępca prezydenta miasta:

Izabela Kalinowska: Realizujemy w Wodzisławiu bardzo fajną strategię oświaty. Chcieliśmy tak naprawdę spytać naszych nauczycieli, ponieważ nie zawsze mają możliwości wyjechać i spotkać na różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach, osoby z pierwszych stron gazet, osoby, które dla edukacji w mieście, w Polsce robią bardzo dużo, stąd właśnie pomysł – w ramach realizacji strategii – zaprośmy ich do Wodzisławia. On są, przyjechali, mogą ich posłuchać nasi nauczyciele, nasi dyrektorzy i taki jest główny cel konferencji. My wiemy, że oświata wymaga ewolucji, a nie rewolucji i tak naprawdę od kilku lat nauczycielom w Wodzisławiu i rodzicom tłumaczymy, że wprowadzamy zmiany w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny, bo oświata rewolucji nie lubi.

Izabela Kalinowska

Dwudniowa wodzisławska konferencja WNET czyli Wodzisławski Nurt Edukacyjnej Transformacji, to prócz wykładów, również warsztaty dla nauczycieli i dyrektorów szkół, a odwiedził ją z mikrofonem Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj