Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Likwidacja szkoły w Radlinie. W budynku szkoły będzie poradnia psychologiczno-pedagogiczna

Facebook Twitter

Likwidacja szkoły w Radlinie staje się faktem. Uczniowie i nauczyciele zostaną przeniesieni do innych placówek.

Likwidacja szkoły w Radlinie – jest wniosek do kuratorium

Jest wniosek do kuratorium oświaty o likwidację Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie. W budynku przy ul. Orkana będzie działać Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, placówka zostanie przeniesiona z Wodzisławia. Do tej inwestycji powiat wodzisławski szykował się już od kilku lat. Teraz są na to środki, bo samorząd otrzymał 8 milionów złotych na ten cel z Polskiego Ładu – mówi Leszek Bizoń, starosta wodzisławski.

Leszek Bizoń:  To jest w pewnym sensie konieczność związana z przygotowaniem nowego miejsca funkcjonowania tej poradni, bo ta lokalizacja, ten budynek, pozbawiony dostosowania dla osób niepełnosprawnych, z wieloma barierami architektonicznymi, nie przystaje do aktualnych czasów i tych możliwości i konieczności prowadzenia badań w poradni. Wybraliśmy szkołę w Radlinie, bo tam z roku na rok zmniejsza się ilość uczniów zainteresowanych kształceniem się w tej szkole, natomiast ilość pacjentów poradni z roku na rok znacznie wzrasta.

Likwidacja szkoły w Radlinie jest konieczna, bo z roku na rok spada liczba uczniów

Obecnie w Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie uczy się 140 uczniów. Od 1 września zarówno oni, jak i nauczyciele zostaną przeniesieni do dwóch innych placówek na terenie powiatu – wyjaśnia wicestarosta powiatu wodzisławskiego, Kornelia Newy.

Kornelia Newy: Klasa górnicza pójdzie do PCKZiU, ponieważ tam mamy najlepsze warunki do realizacji programu „wydobywcy górniczego”. Tu będą mieli namiastkę prawdziwej kopalni. Natomiast pozostałych ślusarzy i wielozawodowców przenosimy do Pszowa. Tam pójdą również nauczyciele zatrudnieni w tej szkole i pójdzie tam również pan dyrektor. Stąd planujemy tam zorganizowanie tylko jednego oddziału, zresztą i tak nie byłoby z czego. I tam planujemy przystosowanie tego obiektu właśnie do potrzeb tych uczniów, którzy przyjdą. A poza tym infrastruktura tej szkoły się naprawdę poprawi, bo wszystkie pomoce dydaktyczne, jakie są w Radlinie, łącznie z pracownią internetową, wszystko pójdzie do Pszowa.

Na adaptację budynku szkoły przy Orkana w Radlinie na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej jest już opracowana dokumentacja projektowa, niebawem ogłoszony zostanie przetarg, który ma być rozstrzygnięty najpóźniej do końca czerwca, tak by po zakończeniu roku szkolnego móc rozpocząć tam remont:

Leszek Bizoń: Po zakończeniu roku szkolnego trzeba będzie wyprowadzić sprzęt ze szkoły, te wszystkie urządzenia po to, żeby móc udostępnić gołe mury, wykonawcom i jak tylko będziemy gotowi, ale na pewno już od początku września wykonawca wejdzie na teren budowy i zakładamy, że z końcem czerwca 2025 roku będzie budynek gotowy. Te dwa miesiące dajemy sobie później czasu na przeniesienie już do nowych pomieszczeń tej poradni z ulicy Mendego.

– dodaje starosta Leszek Bizoń. Zajęcia prowadzone obecnie w Radlinie w ramach programu „Za życiem” w czasie remontu będą odbywać się w budynkach na terenie szpitala w Rydułtowach. Co z kolei stanie się z budynkiem przy Mendego w Wodzisławiu? O tym na razie władze powiatu wodzisławskiego nie chcą mówić, czekają na wybory samorządowe i zostawiają ostateczną decyzję zarządowi, jaki zostanie wybrany przez nową radę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj