Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

19. Konfrontacje Filmowe w Rybniku – repertuar

Facebook Twitter

Od 19 lat Konfrontacje Filmowe są jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez Dyskusyjny Klub Filmowy w Rybniku. Zawsze w październiku i listopadzie prezentowane są propozycje dla widzów, którzy poszukują w kinie głębokich wrażeń i refleksji. Filmów, które zmuszają do przemyśleń, a jednocześnie prezentują wysoki poziom artystyczny.

W każdy poniedziałek października i listopada w DKF-ie zostaną wyświetlone pokazy wybranych filmów.

CZYTAJ WIĘCEJ O 19. KONFRONTACJACH FILMOWYCH W RYBNICKIM DKF

Przygotowano 16 tytułów, które tradycyjnie będą pokazywane w ramach ośmiu ustalonych tematów:

 • 01.10. – Filmy, o których się mówi
  Dziewczyny o wielkich sercach, Nie ten człowiek
 • 08.10. – Poszukiwanie szczęścia
  Raj: Miłość, Hotel Marigold
 • 15.10. – Literatura i film
  Palacz zwłok, Koriolan
 • 22.10. – Obyczajowe kontrowersje
  Chwała dziwkom, I love you Phillip Morris
 • 05.11. – A życie płynie dalej
  Wilk, Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze
 • 12.11. – Rządzą nami emocje
  Babycall, Hasta la vista
 • 19.11. – Spragnieni miłości – fińska szkoła uczuć
  Chico i Rita, Seks po fińsku
 • 26.11. – Gutek Film prezentuje
  Miłość, Siostra Twojej siostry

Filmy pokazywane będą w Teatrze Ziemi Rybnickiej zawsze o godzinie 18.00. W kasie Teatru można nabywać miesięczne karnety w cenie 59 zł i miejscówki na 2 filmy poniedziałkowe w cenie 19 zł.

WYGRAJ PODWÓJNE WEJŚCIÓWKI NA PONIEDZIAŁKOWY POKAZ ORGANIZOWANY W RAMACH KONFRONTACJI

GUTEK FILM PREZENTUJE
26.11.2012, godz. 18.00

 • Miłość

 

Gdy Michael Haneke tytułuje swój obraz „Miłość”, od razu nabieram podejrzeń, że będzie to film od początku do końca przesiąknięty cynizmem. Nic bardziej błędnego. Tym razem Mistrz (akurat jego trudno nazywać inaczej) opowiada o prawdziwym, całkowitym oddaniu drugiej osobie. O długim życiu pełnym zrozumienia, czułości i wspólnego pokonywania problemów. I przede wszystkim o tym, jak takie życie się kończy. A kończy się jak każde inne – cierpieniem i śmiercią.

 • Siostra twojej siostry

Domek na odludziu, dwie kobiety i mężczyzna. Plus konflikt egzystencjalny, o którym nie pisnę ani słowa, może oprócz tego, że Francuzi przeszliby nad nim do porządku dziennego między porannym croissantem a popołudniową cygaretką. Dla Amerykanki Lynn Shelton to jednak materiał na pełen metraż – na lekki i niegłupi (choć nie tak mądry jak mainstreamowe produkcje ze stajni Judda Apatowa) komediodramat.

RZĄDZĄ NAMI EMOCJE
12.11.2012, godz. 18.00

 • Babycall

Anna, samotna matka ośmioletniego Andersa, przeprowadza się do nowego mieszkania w wielkim budynku. Oboje objęci są programem ochrony świadków i ich nowy adres objęty jest tajemnicą. Kobieta ma nadzieję, że tu nie trafi ojciec chłopca, który swoim brutalnym zachowaniem wielokrotnie udowadniał, że jest zagrożeniem dla niej i ich dziecka. Nowe miejsce wzmaga jednak niepokój Anny, więc żeby sobie z nim jakoś radzić kupuje elektryczną nianię. Pewnego razu, nasłuchując czy z synem wszystko w porządku, kobieta słyszy w urządzeniu niepokojące głosy. Głosy mordowanego innego dziecka…

„Babycall” to mroczny psychologiczny thriller z Noomi Rapace, znaną z ekranizacji trylogii „Millennium”, w roli głównej. Aktorka otrzymała za ten występ nagrodę za najlepszą rolę na Festiwalu Filmowym w Rzymie.

 • Hasta la vista

Trzech niepełnosprawnych kumpli udaje się w szaloną podróż do Belgii, by urzeczywistnić tam swoje seksualne fantazje.

A ŻYCIE PŁYNIE DALEJ
05.11.2012, godz. 18.00

 • Wilk

prod. Finlandia, Norwegia, Szwecja, USA; 2008 r., dramat, sensacyjny, czas:95 min.
reż. Daniel Alfredson
obsada: Peter Stormare, Robin Lundberg, Rolf Degerlund, Marie Delleskog

Klemens (Peter Stormare) i jego siostrzeniec Nejla mieszkają na pograniczu Norwegii i Szwecji, gdzie zajmują się hodowlą reniferów. Pewnego dnia ich stado zostaje zaatakowane przez wilka, który w Szwecji znajduje się pod ścisłą ochroną. Klemens i Nejla zabijają go. Od tej chwili ich spokojne życie zmienia się w walkę o przetrwanie. Proces sądowy, mający doprowadzić do skazania winnego staje się polem, na którym rozgrywa się walka różnych interesów i uwidaczniają się konflikty pomiędzy członkami lokalnej społeczności, co nie pozostaje bez wpływu na relacje pomiędzy najbliższymi Klemensa. Tradycja skonfrontowana zostaje z nowoczesnością, decydując o przyszłości Nilsa.
 • Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze
prod. Niemcy, 2010 r., dokumentalny, czas: 90 min.
reż. Dmitrij Wasiukow
Zjawiskowy dokument Hercoga o szczęśliwych ludziach i niezwykle pięknych i efektownych obszarach Syberii. Zdjęcia rewelacyjne!

OBYCZAJOWE KONTROWERSJE
22.10.2012, godz. 18.00

 • Chwała dziwkom

prod. Austria, Niemcy, 2011r., dokumentalny, czas: 114 min.
reż.: Michael Glawogger

Trzy kraje, trzy języki, trzy religie i jedna, najstarsza profesja świata – prostytucja. W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi weneckimi lustrami, w których zalotnie przeglądają się, nie wiedząc, kto je ogląda. Mizdrzą się, jakby brały udział w konkursie na miss prostytutek. W Bangladeszu mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie tanie kobiety lekkich obyczajów realizują ich seksualne marzenia. Z kolei w Meksyku dziwki modlą się do Świętej Pani Śmierci, aby ta uchroniła je od nieszczęść i zguby…

 • I Love You Phillip Morris

prod. Francja, USA, 2009r., komediodramat, czas: 102 min.
reż.: John Requa, Glenn Ficarra
obsada: Jim Carrey, Ewan McGregor, Leslie Mann, Rodrigo Santoro

Film przedstawia prawdziwą historię Stevena Russella (Jim Carrey), męża i ojca, który trafia do teksańskiego więzienia. Zakochuje się tam w swoim koledze z celi (Ewan McGregor), który w końcu zostaje wypuszczony na wolność, co skłania Russella do ucieczek z różnych więzień w całym stanie Teksas.

LITERATURA I FILM

15.10.2012, godz. 18.00

 •  Palacz zwłok

prod. Czechosłowacja, rok: 1969, dramat, horror psychologiczny, czas 90 min.
reżyseria: Jurej Herz
obsada: Rudolf Hrusinsky, Vlasta Chramostova, Jana Stehnova, Milos Vognic

Przejmujące studium szaleństwa, w które stopniowo popada pracownik praskiego krematorium. Karl Kopfrkingl jest szczęściarzem, bo lubi swoją pracę. Krematorium to dla niego wielki tryumf człowieczeństwa – w 75 minut kłopotliwe ludzkie zwłoki zamieniają się w wygodną garstkę prochu, a dusza – jak lubi powtarzać – ulatuje w eter. Bohater odgrywa tu rolę Charona i czuwa nad każdym aspektem procesu. Wszystko odbywa się bez znoju, czysto, higienicznie i przy łagodnych dźwiękach klasycznej muzyki.

 • Koriolan

prod. Wielka Brytania, rok: 2011, dramat, thriller, czas 122 min.
reżyseria: Ralph Fiennes
obsada: Ralph Fiennes, Gerard Butler, Vanessa Redgrave, Brian Cox

Debiut reżyserski jednego z najznakomitszych aktorów brytyjskich – nominowanego do Oscara za role w „Liście Schindlera” i „Angielskim Pacjencie” Ralpha Fiennsa. „Koriolan” to najnowocześniejsza od czasu „Romea i Julii” Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira, ukazującego krwawą zemstę generała Gnejusza Marcjusza na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie.

POSZUKIWANIE SZCZĘŚCIA
08.10.2012 – godz. 18.00

 • Raj: Miłość

prod. Austria, Francja, Niemcy, 2012 r., dramat, czas: 120 min.
reż. Ulrich Seidl
obsada: Margarethe Tiesel, Peter Kazungu, Inge Maux, Dunja Sowinetz

Tytułowy „raj” to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się w poszukiwaniu tzw. „beach boys” – młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla Teresy (w tej roli znakomita teatralna aktorka Margarethe Tiesel) – otyłej, samotnej Austriaczki, to wymarzone miejsce na spędzenie swoich 50. urodzin. Kobieta postanawia pozostawić pod opieką siostry swoją córkę i udaje się na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na przeżycie seksualnej przygody. Złota Palma Cannes 2012.

 • Hotel Marigold

prod. Wielka Brytania, 2011 r., komediodramat, czas: 124 min.
reż. John Madden
obsada: Judi Dench, Bill Nighy, Penelope Wilton, Dev Patel

Brytyjska komedia kontynuująca najlepsze tradycje gatunku spod znaku „Goło i wesoło”, „Dziennika Bridget Jones” i „Dziewczyn z kalendarza”. Grupa emerytowanych Anglików wyrusza w podróż do Indii, zachęcona obietnicą wakacji w luksusowym hotelu. Gdy na miejscu okazuje się, że „luksusowy hotel” jest rozpadającą się ruiną, emeryci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce…

FILMY, O KTÓRYCH SIĘ MÓWI
01.10.2012 – godz. 18.00

 • Dziewczyny o wielkich sercach

prod. Włochy, 2011 r., dramat, czas: 85 min.
reż. Pupi Avati
obsada: Cesare Cremonini, Micaela Ramazzotti, Gianni Cavina

Pierwsza połowa lat 30. W małym miasteczku położonym w środkowych Włoszech żyje rodzina chłopska Vigetti z trojgiem dzieci: małym Edo, Sultaną i Carlino. Carlino jest obiektem pożądania wielu dziewcząt. Rodzina Osti to właściciele ziemscy, którzy mieszkają z dwoma córkami, gotowymi do zamążpójścia – Mary i Amabile. Ponieważ obie panny nie mogą znaleźć chętnego zalotnika, rodzice młodych postanawiają wyswatać Carlino z jedną z sióstr. I tak zaczynają się codzienne wizyty Carlino w domu rodziny Osti…

 • Nie ten człowiek

prod. Polska, 2010 r., komedia, czas: 87 min.
reż. Paweł Wendorff
obsada: Piotr Adamczyk, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Globisz, Tomasz Sapryk

Porównywana do „Rejsu” i „Sprzedawców” komedia absurdu z gwiazdorską obsadą (Adamczyk, Braciak, Frycz, Globisz, Muskała, Pszoniak, Preis, Sapryk, Żurek). Utrzymana w groteskowym tonie bezkompromisowa kpina z naszych czasów. Kalejdoskop zabawnych, choć poważnych postaci i sytuacji, spointowanych swoistym mottem: „w życiu trzeba robić to, co się najbardziej ludzi!” Prawie trzydziestoletni Kuba decyduje się podjąć pierwszą pracę, zostaje dostawcą zakupów. Nie przypuszcza, że będzie to jeden z najdziwniejszych dni w jego życiu i jak ważną rolę będzie miał tego dnia do spełnienia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj