Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Bronek Piróg o pięknej Odrze [PODCAST]

Facebook Twitter

"Odra to jest taka nasza Amazonka, wyjątkowa rzeka"- mówi w studio Radia 90 Bronisław Piróg, ze Stowarzyszenia Załóg Pływadeł "Rzeki dzielą, Odra łączy". W ten weekend sprzątanie Odry, a za dwa miesiące wielki festiwal Krainy Górnej Odry, który pokazuje region opleciony ogromną rzeką.

Bronisław Piróg

Bronek Piróg o Odrze

Bronisław Piróg: Odra jest przepiękne, trzeba płynąć o rozglądać się, to zobaczymy zimorodki które tam mają swoje gniazda, zobaczymy wierzby, które te swoje gałązki moczą w tej rzece, tak jakby chciały się napić… trzeba płynąć powoli. Oczywiście wiosłem się lekko odpychać, trzeba mieć ze sobą aparat i robić zdjęcia, albo sztalugi i malować te piękne rzeczy. To są wspaniałe, piękne rzeczy, które warte są upamiętnienia.

Posłuchaj co mówił w studio Radia 90:

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: spływy kajakowe

Najpiękniejszy spływ kajakowy na Odrze odbywa się na jej dzikim odcinku biegnącym z Chałupek do Zabełkowa. To właśnie tu Odra zaskoczy Cię przepięknym krajobrazem wpisanym do obszarów chronionych Natura 2000, zmienną prędkością i nagromadzeniem zakrętów. Wsłuchaj się w szum rzeki, plusk wody i śpiew ptactwa zamieszkującego tereny nadrzeczne. Tutaj podczas spływu będziesz musiał pokonać bystrza, szalone zakręty, momenty leniwej rzeki i stawić czoła drzewom powalonym w korycie rzeki. Adrenalina i niezapomniane wspomnienia gwarantowane!

Opowieści o regionie: o Odrze

Fot. Kraina Górnej Odry

Przed Zabełkowem po prawej stronie wpada do Odry rzeka Olza. Spływ kajakowy Meandry Odry możesz zakończyć w Zabełkowie i tam odpocząć. Znajdziesz tam miejsce na rozpalenie ogniska i odpoczynek po spływie. Ok 400 metrów od przystani w Zabełkowie jest restauracja, w której można zajeść obiad lub ugasić pragnienie.

Odra kajakiem nie kończy się jednak w Zabełkowie. Spływ kajakowy Odrą możesz kontynuować do Krzyżanowic. Jest to prawie prosty bardzo spokojny odcinek 7 km. Często pojawia się tam wiatr wiejący pod prąd tak więc może się zdarzyć, że będziesz płynąć pod falę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj