Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju w finale konkursu młodych naukowców [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Aerosonda - to nazwa projektu młodych uczniów z Jastrzębia, który został zakwalifikowany do Krajowego Finału Konkursu Explory. W nim młodzi naukowcy mają szanse pokazać światu swoje innowacyjne pomysły z różnych dziedzin życia, a oceniać je będą eksperci - autorytety ze świata nauki i biznesu.

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju w finale!

Do finału zakwalifikowano 35 najlepszych projektów z całego kraju, w tym gronie znalazła się także Aerosonda, którą wymyślili, zaprojektowali i zbudowali uczniowie z Zespół Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju.

Patryk Olejniczak: Projekt skupia się na monitorowaniu jakości powietrza, przeprowadza pomiary stężeń gazów w powietrzu, takie jak metan, dwutlenek węgla, czad czy lotne związki organiczne, ale również sprawdza parametry jak ciśnienie, wilgotność czy poziom radiacji. W ten sposób możemy pokazać poprzez stronę internetową aktualne stan i jakość powietrza. Pierwotny zamysł projektu to było zamieszczenie naszej sondy na balonie, ale po kosztach helu stwierdziliśmy, że bardziej będzie opłacalne, jeśli umieścimy ją na dronie lub na dachu budynku

-mówi nam jeden z członków trzyosobowego zespołu młodych naukowców.

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju

Właśnie pomysł umieszczenia sondy na dronie jest w tym projekcie wyjątkowy.

To daje duże możliwości

– dodaje drugi z członków zespołu:

Konrad Gojowy: Jest zrobiona obudowa do drona. Da się ją przymocować i dronem dźwignąć powietrze i mogę nim wykonywać normalne loty takie jak zawsze, tylko że z przyczepionymi czujnikami i wtedy lecąc dronem, dokonuje się jednocześnie pomiarów. Mogę latać w górę, w dół na dużych wysokościach, na mniejszych mogę latać w lesie, w mieście tak naprawdę tyle ile po prostu dronem przelecieć, tyle w takich miejscach mogę zmierzyć stan powietrza. Są czujniki tylko najczęściej widywane w miastach, posiadają mniejszą ilość wykrywanych związków w powietrzu. Tutaj jest tego o wiele więcej i można w szerszym zakresie przedstawić to.

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju

Koszt skonstruowania obudowy z czujnikami, którą mocuje się do dronu, to w zależności od ilości użytych czujników od 700 do 1200 złotych. Pomysł na Aerosondę zrodził się z życia – mówią nasi rozmówcy:

Robimy to po to, żeby zwiększyć wiedzę o tym, w jakim powietrzu przebywamy.

Myślę, że zanieczyszczenie powietrza jest teraz tematem powszechnym i warto, żeby społeczność wiedziała jakim powietrzem oddycha.

Aerosonda z Jastrzębia-Zdroju. Zobacz wideo

Dodajmy, że trzecim członkiem zespołu, który stworzył Aerosondę, jest Jan Pawlik, a opiekunem uczniów nauczycielka z Zespół Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, Barbara Popek.

Finał Konkursu Explory odbędzie się w Gdyni, w dniach od 18 do 20 października. Wszystkie zakwalifikowane projekty oceniać będzie grono 20 jurorów, a głosy mogą oddawać również internauci w głosowaniu publiczności. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy ostatniego dnia imprezy pod nazwą Gdynia Explory Week.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj