Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja pożarowa w KWK Pniówek zakończona

Facebook Twitter

Koniec akcji pożarowej w KWK Pniówek. Prowadzona była od 6 grudnia, kiedy to czujniki wykrył tlenek węgla, z rejonu wycofano 6 górników, nikt nie został poszkodowany.

JSW
fot. JSW

Dzisiaj (20.12.) w kopalni Pniówek zakończyła się akcja pożarowa. Ratownicy odizolowali ścianę N-10 tamami przeciwwybuchowymi w sumie było ich 5 oraz korkiem wodnym. Jednak z uwagi na potrzebę dalszego doszczelnienia rejonu zaszła potrzeba zabudowy kolejnych dwóch tam przeciwwybuchowych. Po ich wykonaniu akcję pożarową zakończono. Otamowany teren był cały czas monitorowany, a w ramach prac profilaktycznych wtłaczane są gazy, które mają za zadanie wyprzeć z atmosfery tlen. Szacuje się, że zdarzenie może mieć wpływ na mniejsze o 350 tysięcy ton wydobycie w kopalni Pniówek.

Akcja pożarowa w KWK Pniówek  – pełny komunikat JSW

Koniec akcji pożarowej w KWK Pniówek
Dzisiaj (20.12.2023 r.) w kopalni Pniówek zakończyła się akcja pożarowa, która była prowadzona od 6 grudnia 2023 roku. Ratownicy górniczy odizolowali ścianę N-10 tamami przeciwwybuchowymi oraz korkiem wodnym. W pierwszym etapie akcji zabudowano pięć tam przeciwwybuchowych oraz jeden korek wodny. Jednak z uwagi na potrzebę dalszego doszczelnienia rejonu zaszła potrzeba zabudowy kolejnych dwóch tam przeciwwybuchowych. Po ich wykonaniu akcję pożarową zakończono. Podczas prowadzonej akcji, w otamowanym rejonie ratownicy górniczy rozwinęli linie chromatograficzne, które pozwalają na stały monitoring składu atmosfery w zatamowanych wyrobiskach. Jednocześnie w ramach prac profilaktycznych do odizolowanego rejonu wtłaczane są gazy inertne, które mają za zadanie wyprzeć z atmosfery tlen.

W związku ze zdarzeniem z 6 grudnia zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej w JSW i poinformowaniu o niej kontrahentów Spółki. Z przeprowadzonych analiz wynika, że zdarzenie może mieć wpływ na mniejsze o 350 tysięcy ton wydobycie w kopalni Pniówek w roku 2024.

Do zdarzenia doszło 6 grudnia. O godzinie 22.12 w kopalni Pniówek w rejonie ściany N-10 na poziomie 830 czujniki odnotowały podwyższone wartości tlenków węgla świadczących o zaistnieniu w rejonie pożaru. Zgodnie z procedurami z rejonu ściany wycofano załogę. Ściana nie pracowała, z rejonu wycofano 7 pracowników firmy obcej. Zdecydowano o rozpoczęciu akcji pożarowej, która zakończyła się dzisiaj (20.12.2023 r.)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj