Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

KWK Pniówek: Ratownicy odnaleźli ciało ostatniego górnika [WIDEO]

Facebook Twitter

Po półtorej roku od katastrofy w KWK Pniówek ratownicy odnaleźli na dole ciało ostatniego z siedmiu zaginionych w kwietniu 2022 roku górników.

KWK Pniówek

KWK Pniówek – koniec akcji, wszystkie ciała zaginionych górników odnalezione

Koniec akcji w KWK Pniówek – w sobotnie popołudnie ratownikom udało się dotrzeć do ciała ostatniego z zaginionych ponad półtorej roku temu górników. Do katastrofy w kopalni Pniówek należącej do JSW, po której siedmiu górników zostało pod ziemią, doszło przypomnijmy w kwietniu 2022 roku. Dziś mamy finał wielomiesięcznej akcji ratunkowej.

Poszkodowanego odnaleziono w ścianie N-6 w okolicach kombajnu ścianowego. Ciało górnika zostało wytransportowane na powierzchnię i przewiezione zostanie do Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach. Aby dotrzeć do poszkodowanego górnika ratownicy musieli przebić się do ściany N-6 z nowo wydrążonej przecinki N-6a, zabezpieczyć skrzyżowanie, przewietrzyć wyrobisko i zdemontować elementy obudowy ścianowej. Ratownicy pracowali w bardzo trudnych warunkach klimatycznych w ścianie

– informuje Edward Paździorko, zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

KWK Pniówek – rejon katastrofy ponownie otamowany

Kierownik akcji ratowniczej po konsultacjach z poszerzonym zespołem sztabu akcji podjął decyzję o otamowaniu ściany N-6 ze względu na wzrost zagrożeń w ścianie N-6 oraz w sąsiednich rejonach kopalni. Po wybudowaniu przez ratowników tamy izolacyjnej z pian ciężkich – akcja ratownicza zostanie zakończona, a następnie rejon zostanie otamowany tamą izolacyjną przeciwwybuchową z przełazami.
W akcji ratowniczej do tej pory wzięło udział 26 zastępów ratowniczych, w tym cztery z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Zobaczcie wideo z poprzedniego etapu akcji ratunkowej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024