Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Alla Brożyna: Z niepokojem patrzę na to co się dzieje na Ukrainie, jesteśmy gotowi jechać tam po rodzinę

Facebook Twitter

Kryzys na Ukrainie i grożąca wojna sprawia, że mieszkający w naszym regionie Ukraińcy z niepokojem patrzą na to co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Wielu z nich zamierza jechać tam po swoich bliskich.

Wśród nich jest między innymi, mieszkająca w Polsce od 6 lat, Alla Brożyna. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem 17-stka w Rybniku, gdzie pracuje jako animator kulturowy, oraz z Żorami gdzie pełni funkcję asystenta międzykulturowego. Rozmawiał z nią Arkadiusz Żabka:

Alla Brożyna: Przyjmuje informacje z zaniepokojeniem, ponieważ na Ukrainie została moja rodzina, rodzice, siostra i mimo że mieszkają na zachodzie to rozmawialiśmy z mężem, że w razie czego przyjęlibyśmy rodziców i rodzinę do siebie. Każdy dla siebie na pewno podjął decyzję, że na przykład pojedzie na Ukrainę i przywiezie tutaj resztę rodziny, moi znajomi postanowili wziąć ślub szybciej niż planowali, dlatego żeby można było szybciej sprowadzić dzieci koleżanki z Ukrainy.

Tymczasem życie na Ukrainie toczy się normalnym rytmem. Cieszy nas to, że w Polsce trwają przygotowania miejsc, do których będą mogli w razie konfliktu trafić uchodźcy:

Alla Brożyna: Może to pozory, że się nie przejmują, bo niby jest cicho i nikt nie strzela, ale to jest taka niepewność, niestabilność i może ten agresor na to oczekuje. Życie na razie się toczy normalnie, nikt nie biega po bankach, ludzie nie skupują żywności, jak to było w Polsce przed pandemią, natomiast na pewno gdzieś są przygotowani i bardzo mnie cieszy, że wojewodowie skierowali prośbę do samorządów żeby wyznaczyli miejsca, gdzie można by w razie czego ulokować uchodźców.

Dla Ukraińców wojna trwa już od 8 lat

-podkreśla nasza rozmówczyni:

Alla Brożyna: Powiem szczerze, ze większość Polaków już zapominało o tym, że na Ukrainie wojna trwa już praktycznie od 8 lat, zaczynając od tego co się wydarzyło w 2014 roku w Kijowie ten Euromajdan i od tego czasu wojna nadal trwa, więc my jesteśmy w takim stanie, że się przyzwyczailiśmy, natomiast Polacy o tym zapomnieli.

Póki co w najbliższą sobotę (19.02.) w halo!Rybnik spotkanie poświęcone wydarzeniom z 2014 roku – Euromajdanowi. Podczas niego będzie można między innymi wpisać się do kroniki „Rybniczanie Ukraińcom”, by wesprzeć naszych sąsiadów:

Alla Brożyna: Będzie spotkanie z osobą, która była w 2014 roku na Majdanie, przyjechał do Polski, tutaj miał operację i potem wrócił na Ukrainę. Będą wspomnienia, będziemy wpisywać się do kroniki „Rybniczanie – Ukraińcom”, która będzie wysłana do Kijowa. Wystąpi także nasz zespół Ukraiński, który powstał w Rybniku – Czornobrywc’i, czyli Aksamitki.

Spotkanie „Euromajdan pamiętamy” w sobotę (19.02.) o 15.00.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj