Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziennikarze, publicyści i postać ważna dla historii Rybnika. Ciekawe spotkania, czyli marzec w bibliotece w Rybniku

Facebook Twitter

Marzec w bibliotece w Rybniku zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Będą spotkania z niezwykłymi ludźmi z świata dziennikarstwa, publicystyki i Józefem Musiołem, który zapisał się na kartach historii miasta.

marzec w bibliotece w Rybniku
Gościem specjalnym poprzedniej edycji konferencji była Dorota Warakomska

Marzec w bibliotece w Rybniku zapowiada się niezwykle ciekawie. Jak zwykle nie zabraknie wyśmienitych gości. Zobaczcie, kto odwiedzi książnicę.

Sylwia Zientek o polskich artystkach

6 marca o godzinie 18.00 bibliotekę odwiedzi Sylwia Zientek. Pisarka pomoże nam odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego w polskiej sztuce były wielkie artystki?”. To będzie wspaniałe popołudnie ze sztuką! Odwiedzając muzea albo sięgając do książek poświęconych historii sztuki polskiej, można odnieść wrażenie, że poza Boznańską i Stryjeńską w naszym kraju nie było innych artystek, których dorobek zasługuje na pamięć. Okazuje się jednak, że począwszy od XVIII wieku, aktywnych polskich twórczyń było kilkaset! Dlaczego tak niewiele o nich wiemy? Na to pytanie odpowiedzi udzieli nasza gościni, która nieznane bądź zapomniane malarki i rzeźbiarki przedstawiła w książce „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”. Sylwia Zientek to autorka powieści, opowiadań oraz publikacji biograficznych. W swoich popularnych książkach „Polki na Montparnassie” i „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” przybliża czytelnikom i czytelniczkom sztukę kobiet. To także pomysłodawczyni i współtwórczyni serialu kostiumowego „Matylda”. Z zawodu jest prawniczką, a prywatnie mamą trójki dzieci, która uwielbia podróże ze sztuką w tle oraz sekretne życie muzeów. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Zientarska. Wstęp wolny.

Jak polityka urządza nasz świat?

Odpowiedzi na to pytanie poszukamy wspólnie z Bartoszem Węglarczykiem, dziennikarzem, publicystą i redaktorem naczelnym portalu Onet.pl. Spotkanie odbędzie się w ramach naszego cyklu „Rozmowy międzynarodowe”. Bartosz Węglarczyk przez ponad dwadzieścia lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, w której pełnił m.in. funkcję szefa działu zagranicznego. W latach 90. XX wieku był korespondentem „GW” w Moskwie i w Brukseli, a w latach 1998–2004 w Waszyngtonie. Był też zastępcą redaktora naczelnego w dzienniku „Rzeczpospolita”, a w latach 2008 – 2016 wraz z Kingą Rusin prowadził weekendowe wydania programu „Dzień Dobry TVN”. Prowadził też magazyn „Świat” na antenie TVN24 BIS. W 2016 roku został dyrektorem programowym portalu Onet.pl, a dwa lata później redaktorem naczelnym portalu. Spotkanie z Bartoszem Węglarczykiem „Jak polityka urządza nasz świat?” odbędzie się 12 marca, o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku. Poprowadzi je Aleksandra Klich. Wstęp wolny.

Dzień Kobiet z Martą Niedźwiecką

Przed nami Dzień Kobiet! Z tej okazji spotkamy się z Martą Niedźwiecką – autorką podkastu „O zmierzchu”. Razem poszukamy odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego relacje nam nie wychodzą?”. 15 marca o zmierzchu, czyli o godzinie 18:00, odwiedzi nas Marta Niedźwiecka – psycholożka doświadczona w terapii w obszarze relacji i wyzwań emocjonalnych, zarówno w ramach terapii, jak i na warsztatach rozwojowych. To pierwsza w Polsce certyfikowana sex coach – pracująca z ciałem, emocjami i relacjami intymnymi. Nasze czytelniczki i nasi czytelnicy pewnie znają ją jako współautorkę bestsellerowego poradnika „Slow Sex”. Spotkanie z Martą Niedźwiecką poprowadzi Aleksandra Klich. Zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ulicy Szafranka 7, w dniu 15 marca o godz. 18:00. Wstęp wolny — nie ma wejściówek.

eKOrelacje z Dorotą Warakomską

W marcu, podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „eKOrelacje”, porozmawiamy z Dorotą Warakomską – wybitną dziennikarką, która porzuciła telewizję, żeby postawić na własny rozwój. Dorota Warakomska pisze o sobie, że jest dziennikarką „z zawodu i z charakteru”, a „z pasji” trenerką, doradczynią, coachką i mentorką. Od kilku lat uczy wystąpień publicznych, wykorzystując doświadczenie zdobyte w radiu i telewizji. Swoje wskazówki dla mówców spisała w poradniku „Śmiało. Mów własnym głosem”. Jest felietonistką, wspiera kobiety, prowadząc dla nich warsztaty, a jako psia behawiorystka walczy o prawa zwierząt. W naszej bibliotece poprowadzi interaktywne spotkanie „Nigdy nie jest za późno na zmiany”. Zapraszamy do Biblioteki głównej 22 marca o godz. 18:00. Wstęp wolny.

W sobotę, 23 marca w Bibliotece głównej Dorota Warakomska poprowadzi odpłatne warsztaty „Dogadajmy się! O sile pozytywnej komunikacji”.

Okrakiem przez wiek z Józefem Musiołem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Józefem Musiołem wokół jego książki „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci”. 26 marca o godz. 18:00 porozmawiamy o ukochanym przez Józefa Musioła Śląsku – o dziejach jego rodziny, ale i o skomplikowanej historii tego regionu, o powstaniach śląskich i dramatycznych losach Ślązaków w czasie II wojny światowej. Autor jest przede wszystkim prawnikiem i osobą przez wiele lat aktywną w polityce. Nie ominiemy zatem i współczesnych tematów – będzie mowa o polityce, kulisach Okrągłego Stołu czy obecnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum w Rybniku.

Więcej szczegółów na stronie biblioteki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj