Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Badanie osteoporozy w Jastrzębiu-Zdroju. Gdzie można skorzystać?

Facebook Twitter

Bezpłatne badania pod kątem osteoporozy w Jastrzębiu-Zdroju. Program potrwa 3 lata. W sumie około 8 tysięcy mieszkańców będzie mogło skorzystać z badań.

Badanie osteoporozy w Jastrzębiu-Zdroju
fot. pixabay.com

Badanie osteoporozy w Jastrzębiu-Zdroju – dla kobiet i mężczyzn

Poddać im się mogą w głównej mierze mieszkanki, które ukończyły 65 lat. Nie tylko one mogą jednak liczyć na przebadanie, także kobiety w wieku od 40 a 64 rokiem życia. Musi u nich jednak występować ryzyko zachorowania na osteoporozę. Badaniom będą mogli zostać poddani również mieszkający w Jastrzębiu-Zdroju mężczyźni, ale po przebadaniu uprawnionych kobiet.

„Program polityki zdrowotnej realizowany przez Miasto Jastrzębie-Zdrój w obszarze edukacji w zakresie osteoporozy i wczesnego wykrywania osteoporozy w latach 2023-2025”.

Realizacja programu ma potrwać trzy lata. W tym czasie poddane badaniom mają zostać w głównej mierze mieszkanki Jastrzębia, które ukończyły 65 lat. Nie tylko one mogą jednak liczyć na przebadanie. Tym mogą zostać objęte także kobiety w wieku od 40 a 64 rokiem życia. Musi u nich jednak występować ryzyko zachorowania na osteoporozę, które może zostać wykryte w badaniu metodą FRAX.

Właśnie takie badanie będzie bowiem jednym z przeprowadzanych u pacjentek. Dodatkowo zostaną one poddane pomiarowi gęstości kości DXA z wykorzystaniem badania densytometrycznego oraz konsultacjom lekarskim oraz edukacji zdrowotnej.

Wszystkim tym badaniom będą mogli zostać poddani również mieszkający w Jastrzębiu-Zdroju mężczyźni. Mogą oni jednak zostać zakwalifikowani do badań dopiero po przebadaniu wszystkich uprawnionych do badań, kobiet.

Prozdrowotny program badań pod kątem osteoporozy w Jastrzębiu-Zdroju jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia w ramach Subfunduszu rozwoju profilaktyki, wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego. Resort zdrowia dofinansował jego przeprowadzenie w 80-proc., co daje kwotę ponad 1,25 miliona złotych. 20-proc. na realizację programu to wkład Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Badania pod kątem osteoporozy w Jastrzębiu wykonywane są w przychodni „Medicus 99” Czuczman Spółka Jawna przy ul. Dworcowej 1D. Na badania można się udać bez skierowania. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie, pod nr. tel.: 32 43 48 810.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj