Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital Śląski w Cieszynie: Innowacyjna operacja trzustki metodą laparoskopową

Facebook Twitter

Chirurdzy ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie po raz pierwszy w historii placówki przeprowadzili innowacyjną operację resekcji trzustki metodą laparoskopową. To bardzo rzadki zabieg w skali kraju, który wykonywany jest zaledwie w kilku ośrodkach w Polsce.

Szpital Śląski w Cieszynie
fot. mat. prasowe

Szpital Śląski w Cieszynie: operacja trzustki metodą laparoskopową – pierwszy tego typu zabieg w historii placówki

Operacja ta jest szansą na powrót do zdrowia dla pacjentów cierpiących na raka trzustki i jednocześnie stanowi ważny krok w rozwoju cieszyńskiej placówki. Dotychczas w Szpitalu Śląskim przeprowadzono już trzy tego typu operacje u pacjentów w wieku 60, 74 oraz 46 la

Operacje trzustki są jednymi z najbardziej wymagających zabiegów w dziedzinie chirurgii onkologicznej, w których dla najlepszych efektów leczenia, konieczne jest bardzo precyzyjne podejście operatora. To właśnie dzięki nowoczesnej, małoinwazyjnej technice laparoskopowej, zastosowanej po raz pierwszy w historii Szpitala Śląskiego w operacji resekcji trzustki, możliwe jest dokładne usunięcie jej chorej części przy minimalnym uszkodzeniu tkanek. Tego typu zabieg jest mniej obciążający dla organizmu pacjenta, znacząco obniża ryzyko powikłań pooperacyjnych i możliwy jest jednocześnie szybszy powrót do zdrowia chorego.

Małoinwazyjne leczenie nowotworów trzustki

Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w cieszyńskiej placówce z sukcesem została przeprowadza przez zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej pod kierownictwem dr n. med. Michała Dyaczyńskiego u 60-letniego pacjenta z guzem głowy trzustki. Operacja trwała blisko 5 godzin i 30 minut. Już z początkiem kwietnia zespół cieszyńskich chirurgów podjął się drugiego zabiegu laparoskopowego u 74-letniej pacjentki z nowotworem zlokalizowanym w Brodawce Vatera, czyli dwunastnicy.

U tej pacjentki przetransportowanej z innego szpitala konieczna była pilna kwalifikacja do operacji ze względu na narastające parametry żółtaczki i zapalenie dróg żółciowych. W tym przypadku operacja trwała już ok. 4 godzin. Trzeci zabieg został przeprowadzony w minionym tygodniu u 46-letniego pacjenta z guzem brodawki Vatera z towarzyszącą żółtaczką. Pomimo wyższej skuteczności, precyzyjności i bezpieczeństwa pacjenta, operacje trzustki metodą laparoskopową są nadal bardzo rzadkie w skali całego kraju. Na południu Polski Szpital Śląski w Cieszynie jest trzecią placówką, po ośrodkach w Krakowie i Katowicach, która realizuje tego typu operacje.

Operacje laparoskopowe stanowią kamień milowy w rozwoju nowoczesnej chirurgii onkologicznej, a w przypadku niezwykle wymagającego leczenia nowotworów trzustki, są przełomem pod kątem precyzji, skuteczności i bezpieczeństwa pacjenta. Podczas laparoskopii obserwujemy od 7 do 10 razy powiększone pole operacyjne, zatem jesteśmy w stanie dokładnie przeprowadzić np. wycięcie guza głowy trzustki bez naruszenia pozostałej części narządu. W Europie Zachodniej operacje laparoskopowe resekcji trzustki od kilku już lat są powielanym standardem leczenia, natomiast w Polsce nadal traktowane są jako wysoce specjalistyczne i innowacyjne.

W zespole Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, po odpowiednim przygotowaniu, podjęliśmy się z sukcesem ich realizacji. Od kilku już lat nasza placówka ma doświadczenie w zabiegach laparoskopowych. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, w tym wieżą laparoskopową i nożem harmonicznym. Mamy doświadczony zespół nie tylko od strony operatywności, ale także anestezjologii, diagnostyki czy dalszej rehabilitacji. Te wszystkie elementy pozwalają na rozwój chirurgii laparoskopowej w obszarze nowotworów trzustki

– wskazuje dr n. med. Michał Dyaczyński, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej.

Kamera, nóż harmoniczny i endo-bagi

W odróżnieniu od tradycyjnej operacji trzustki, podczas laparoskopii zamiast rozległego cięcia o długości 30 cm, wykonuje się kilka niewielkich nacięć. Najdłuższa blizna u pacjenta po chirurgii trzustki ma zaledwie 5-7 cm i co istotne, zlokalizowana jest w podbrzuszu, a nie w centralnej części brzucha. Podczas operacji laparoskop (kamera) jest wprowadzany przez jedno z nacięć, pozostałe z kolei służą do wprowadzenia narzędzi chirurgicznych, jak np. noża harmonicznego, które umożliwiają wykonanie precyzyjnej resekcji trzustki.

Na monitorze operator obserwuje powiększony obraz z kamery i przeprowadza operację. Na zakończenie zabiegu, poprzez najdłuższe nacięcie w podbrzuszu, usuwa się zresekowane tkanki w endo-bagu. Są to specjalistyczne woreczki, w których zabezpiecza się nowotworowo zmienioną tkankę i wydobywa na zewnątrz. W ten sposób komórki nowotworowe nie mają szans wszczepić się w zdrowe powłoki.

Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego zaangażowanego zespołu Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej. Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w historii naszej placówki to dowód na rozwój opieki medycznej i wdrażanie nowoczesnych, zaawansowanych metod leczenia w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Z myślą o pacjentach nie tylko z powiatu cieszyńskiego, ale także z regionu południowego, podejmujemy innowacyjne inicjatywy i staramy się podążać za rozwojem technologicznym sprzętu medycznego. Tym samym jesteśmy jedną z niewielu placówek w skali kraju podejmującą specjalistyczne operacje resekcji trzustki metodą laparoskopową

– podkreśla Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Metoda laparoskopowa

Operacje trzustki metodą laparoskopową stanowią przełom w leczeniu nowotworów tego narządu. Dzięki minimalnym nacięciom, specjalistycznym narzędziom i nowoczesnej technologii pacjenci mogą liczyć na szybszą rekonwalescencję i lepsze efekty terapeutyczne. Podczas zabiegu zminimalizowane zostaje uszkodzenie tkanek, dzięki czemu krwawienie podczas operacji jest zdecydowanie mniejsze. Udowodniono także, że chirurgia laparoskopowa powoduje mniejszy odczyn zapalny, a co za tym idzie, pozwala pacjentowi szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Do operacji laparoskopowych ponadto mogą być także kwalifikowani pacjenci starsi, gdyż uraz powstały w wyniku zabiegu jest mniejszy, a sam zabieg zdecydowanie mniej obciążający dla organizmu.

Czas hospitalizacji skrócony zostaje do minimum i trwa 10-12 dni, podczas gdy w przypadku tradycyjnej operacji wynosi on ok. 3 tygodnie. W Szpitalu Śląskim od kilku już lat przeprowadza się zabiegi chirurgiczne metodą laparoskopową, teraz do zakresu realizowanych świadczeń, dołączyła chirurgia onkologiczna trzustki techniką laparoskopii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024