Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezdomnych jest więcej niż pokazują statystyki

Facebook Twitter

Tak mówią we wszystkich ośrodkach pomocy społecznej w regionie o osobach bezdomnych. Dziś (14.04.) nieformalne święto, czyli Dzień Ludzi Bezdomnych. Pod koniec stycznia w całej Polsce odbyła się akcja liczenia tych, którzy nie mają swojego dachu nad głową. Jak wypadła w naszym regionie?

Wniosek prawie wszędzie taki sam: liczba bezdomnych po akcji jest nieadekwatna do tego, co mamy w terenie. Osób bez stałego miejsca zamieszkania jest więcej niż 222 – tak słyszymy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku. Tu jednej nocy doliczono się właśnie tylu bezdomnych. Pracownicy socjalni, strażnicy miejscy, policjanci sprawdzali pustostany, ogródki działkowe, schroniska, hospicja, szpitale. Większość z bezdomnych przebywała właśnie w schroniskach, tam było ich ponad 150.

W Jastrzębiu w 15 miejscach przebywało wtedy 6 osób, ale 30 mężczyzn było też w noclegowni przy Wodzisławskiej. W Raciborzu policzono 116 osób bez swojego dachu nad głową, tu z kolei w OPS-ie twierdzą, że tę liczbę zawyżać mogą dane z Zakładu Karnego, które również wliczone zostały do tej statystyki. Według pracowników socjalnych zajmujących się problemem bezdomności na co dzień w mieście jest o około 30 takich osób mniej niż wyszło z tego nocnego liczenia, które było inicjatywą Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Bezdomni liczeni są w zasadzie co roku, w Cieszynie tym razem było ich więcej niż poprzednio, łącznie 61. W Wodzisławiu – 56.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021