Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpłatna komunikacja w Raciborzu od 1 marca

Facebook Twitter

Bezpłatna komunikacja w Raciborzu wprowadzona zostanie na podstawie zarządzenia prezydenta miasta. Dariusz Polowy nie szukał akceptacji radnych dla tego pomysłu, bo ci już raz pomysł odrzucili.

Bezpłatna komunikacja w Raciborzu

Bezpłatna komunikacja w Raciborzu staje się faktem

Od 1 marca mieszkańcy Raciborza będą za darmo podróżowali po swoim mieście autobusami komunikacji miejskiej. To kolejne miasto w regionie po Żorach, Jastrzębiu-Zdroju czy Pawłowicach, gdzie zniesione zostaną opłaty za dojazd autobusami do pracy czy szkoły. To już drugie podejście do wprowadzenia darmowe komunikacji, poprzednio jednak radni nie dali na to zgody. Teraz darmowa komunikacja wprowadzona została na podstawie zarządzenia prezydenta miasta – mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Dariusz Polowy: Dzięki temu mieszkańcy będą mogli bez opłat i bez smogu, na zakupy i do pracy, do kina, wygodnie, oszczędnie i przyjaźnie dla środowiska i kieszenie poruszać się naszą komunikacją. To jest zarządzenia prezydenta miasta.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy prezydent Raciborza

Korzystać mogą z niej wszyscy, nie tylko raciborzanie. – To efekt szeroko zakrojonych konsultacji – mówi Polowy:

Dariusz Polowy: Rozmawiałam o tym z mieszkańcami na spotkaniach w dzielnicach, dyskusja była czasami dosyć długa na ten temat. Ale konsultowałem to także ze środowiskami seniorskimi, z osobami opiekującymi się i samymi osobami niepełnosprawnymi, z młodzieżą, z rodzicami dzieci i ze wszystkich tych spotkań wynikał jeden wniosek: należy to wprowadzać bez żadnych zastrzeżeń. Wszyscy jednoznacznie powiedzieli, że jest to potrzebne i musimy to zrobić.

Pasażerów po mieście wciąż wozić będzie miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne, które ostatnio zostało „doposażone” w nowe autobusy: – Przedsiębiorstwo jest na to gotowe – mówi Dominik Konieczny, wiceprezydent Raciborza:

Dominik Konieczny: Nasze Przedsiębiorstwo Komunalne jest przygotowane do realizacji tego zadania pod każdym względem: sprzętowo, logistycznie, organizacyjnie, a także finansowo. O koszty paliwa się nie martwię, bo podobno paliwo ma być po 5,19 zł, także będzie dobrze.

UM Racibórz

 

W urzędzie przekonują, że na wprowadzenie darmowej komunikacji – na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi – miasto stać:

Dariusz Polowy: Jeżeli chodzi o koszty – odpadną nam wpływy z biletów, czyli ubiegłoroczne 800 tysięcy. Ubiegłoroczny koszt całej komunikacji to jest 7,5 miliona zł, czyli mówimy  o 10 procentach różnicy, ale odpadnie też koszt dystrybucji biletów.

Przypomnijmy. Od 1 stycznia darmową komunikację wprowadzono w Zawierciu i w Jastrzębiu Zdroju. Od lipca takie rozwiązanie ma obowiązywać w Pszczynie.

UM Racibórz

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024