Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bieg kelnerów powraca do Wisły. Niecodzienne wydarzenie kontynuuje imprezę z 1938 roku [WIDEO]

Facebook Twitter

Po latach przerwy powraca do Wisły bieg kelnerów. Takiego wydarzenia próżno szukać gdzie indziej. Pierwszy ogólnopolski bieg odbył się w 1938, później imprezę przerwała wojna. Kilkanaście lat temu z przerwami reaktywowano bieg, teraz znowu powraca.

To pierwsze wydarzenie relacjonowała nawet Polska Kronika Filmowa.

W Wiśle odbył się 3-kilometrowy wyścig zręczności pracowników gastronomicznych. Każdy ze startujących niósł tacę z butelką piwa i dwiema szklankami napełnionymi wodą.

Za pierwszym razem były to 3 kilometry. Teraz nie będzie ona już tak długa, bo raptem ma kilometr, to jednak emocji jest wiele.

Kelnerki i kelnerzy powinni być w strojach galowych, dodatkowym obciążeniem będzie obłożona taca

– wyjaśnia Tadeusz Papierzyński szef referatu promocji Wisły. Potrzebna będzie sprawność, szybkość i elastyczność, aby nie stracić po drodze tego, co się niesie.

Tadeusz Papierzyński: Chcemy trzymać poziom tego biegu z okresu międzywojennego. Liczymy na wszystkich kelnerów i kelnerki bardzo elegancko, dostojnie, po prostu służbowo ubrane. Dystans jest 1 kilometra, nie jest długi. Trudność polega na tym, że kelner czy kelnerka idą z tacą, na której jest butelka i dwie szklanki wypełnione woda i tutaj oprócz czasu samego biegu, też będą brane pod uwagę ewentualne ubytki w tych szklankach. Za każdy rozlany milimetr są doliczane 2 punkty karne. 1 punkt karny to są 3 sekundy. Tak naprawdę idzie tutaj sporo tych sekund dodatkowych dozbierać. Raczej nie zdarzało się nigdy, żeby ktoś wpadł na metę z zupełnie pełnymi szklankami.

Niekoniecznie ten, który jest najszybszy na trasie, jest później zwycięzcą biegu. Wszystko zależy od ilości rozlanego płynu.

Tadeusz Papierzyński: Wystartować może zgodnie z regulaminem uczeń bądź absolwent szkoły gastronomicznej, bądź hotelarskiej. Pracownik restauracji lub hotelu, jako osoba prywatna, ale może to być też pracownik restauracji, hotelu reprezentujący dany punkt.

Główna nagroda to 2 tysiące złotych. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 25 czerwca w południe. Można zapisać się jeszcze w dniu imprezy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj